Uczestnicy projektu z Sędziszowej w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego

 

 

 

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego pod dyrekcją Marcina Hycnara od kilku lat może poszczycić się wspaniałymi adaptacjami znanych dział literackich, nie tylko dramatów. Mogło się o tym przekonać 25 beneficjentów projektu Ja i kultura – przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci wiejskich współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach programu ogólnopolskiego „Fundacja PZU z Kulturą” Edycja: 2017, w którym obecnie Szkoła Podstawowa w Sędziszowej uczestniczy. Wszyscy uczniowie klas IV- VII mieli możliwość w ostatnim czasie obejrzeć dwa spektakle – 25 października „Małego Księcia” oraz 9 listopada „Skąpca”. O poziomie artystycznym sztuk i ich odbiorze niech świadczą zamieszczone niżej wybrane opinie uczestników wyjazdów.

Teatr im. Ludwika solskiego w Tarnowie przygotował spektakl pod tytułem „Mały Książę”. Tematem było przymusowe lądowanie pilota na Saharze oraz podróż po planetach i zdobywanie wiedzy o dorosłych.

Najpierw ukazane było lądowanie na Saharze i fragmenty z dzieciństwa Pilota, następnie świat Małego Księcia, który poszukuje miłości, przyjaźni i szczęścia. Najwnikliwiej ukazana została podróż Księcia po planetach. Scenografia była barwna i pomysłowa. Aktorzy mieli dobrą dykcję i bardzo dobrze wczuwali się w swoje role. Ukazywali uczucia postaci tak, że łatwo było odgadną, co mają na myśli. Kostiumy były fantastyczne, szczególnie baśniowy, srebrny kostium Latarnika.

Spektakl mi się podobał, ponieważ niektóre scenki były śmieszne, np. scena z Pijakiem

Katarzyna Ligęza kl. V

Teatralna sztuka z pewnością nie stanowiła prostego zadania, szczególnie dla aktora grającego Małego Księcia, który miał dużo tekstu do nauczenia. Był nim mały chłopiec w moim wieku. Podziwiam go za to, że nauczył się tak dużo tekstu, cudownie śpiewał i zgrał tak pięknie. Za to po spektaklu wręczyliśmy mu kwiaty i życzyliśmy dalszych sukcesów. Bardzo mi się podobało!

Klaudia Jamrozy klasa V

9 XI 2017r. odbył się wyjazd do Tarnowa na spektakl pt. „Skąpiec”. Przedstawienie zaczęło się obiecująco. Mieliśmy okazję zobaczyć grę uzdolnionych aktorów, którzy zachwycali nie tylko umiejętnościami, ale także świetnie dobranymi strojami. Szczególną sympatią obdarzyłam Skąpca. Aktor świetnie wcielił się w rolę głównego bohatera. Wyraźnie dało odczuć się, że Skąpiec to osoba zagubiona, która kocha tylko i wyłącznie pieniądze. Oglądając,  współczułam mu, że nie potrafi, jako osoba dorosła, poradzić sobie z problemem, który jest w jego głowie. Jako odbiorca nie czułam żalu do Skąpca o to, że pieniądze stawiał ponad swoich bliskich. Nie potrafię wybrać ulubionej sceny- wszystkie były świetne. Nie byłam na wielu spektaklach, ale ten wywarł na mnie naprawdę wielkie wrażenie- na długo pozostanie w mojej pamięci. Zachęcam wszystkich, aby obejrzeli  „Skąpca”, bo naprawdę warto.

 

Natalia Michalik klasa VII

Dnia 09.11.2017 wybrałem się z moimi kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Sędziszowej na spektakl pod tytułem:,, Skąpiec „. Spektakl odbył się w Teatrze imienia Ludwika Solskiego w Tarnowie. Bardzo byłem zachwycony grą aktorów, ich profesjonalizmem. Spektakl był pełen wrażeń. Sala zapełniona była w całości. Podobało się wszystkim, czego dowodem były owacje na stojąco. Była to moja trzecia wizyta w teatrze, i na pewno nie ostatnia.

Sergiusz Żaba klasa VII

Jednocześnie w szkole w ramach zajęć pozalekcyjnych odbywają się na bieżąco zajęcia warsztatowe. Uczniowie zapoznali się już z zasadami savoir vivre’u w teatrze, elementami układu przestrzennego teatru, pojęciami teatralnymi, poznali różnice między afiszem i plakatem oraz w grupach tworzyli plakaty do wybranych przez siebie dzieł.

Poniżej galeria zdjęć.

Tekst: Pani Anna Durlak-Ligęza- prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic 
Fot.: Pani Anna Durlak-Ligęza oraz Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie  (http://www.teatr.tarnow.pl)