Nowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Gminie Bobowa

Mieszkańcy i goście gminy Bobowa, podróżujący samochodami elektrycznymi, mogą już korzystać z nowej stacji ładowania firmy Eway. Wyróżnia ją technologia, na którą czekało wielu kierowców „elektryków” – jest łatwa w obsłudze, bezpieczna, a przy tym nie wymaga instalowania jakichkolwiek aplikacji. Co więcej – po raz pierwszy w Europie zastosowano w niej zintegrowany system płatności bez fizycznego terminala płatniczego. Wystarczy opłacić zbliżeniowo usługę kartą płatniczą i naładować samochód, a terminal prześle nam fakturę lub paragon na wskazany adres mailowy. Stacja znajduje się na terenie kompleksu rekreacyjno – sportowego przy ul. Zielonej.

Regulacje dotyczące sprzedaży aut spalinowych, nad którymi pracują urzędnicy unijni, nieprzypadkowo zbiegają się z rosnącym rynkiem aut elektrycznych. Polska także prężnie się rozwija na tym polu. Według Licznika Elektromobilności Liczba samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) wzrosła w 2023 roku o 52%, osiągając ponad 57 tysięcy sztuk[1].

Także Gmina Bobowa włącza się w transformację energetyczną. Jednym z jej celów jest rozwijanie i promocja zielonego transportu oraz zwiększanie komfortu podróży i jakości życia na terenie Gminy.

Od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie alternatywnymi dla aut spalinowych sposobami poruszania się na terenie naszej Gminy. Taką alternatywą stają się coraz popularniejsze auta elektryczne, dlatego udostępniamy ich właścicielom stację ładowania. Wraz z rozwojem zielonej infrastruktury nasz pozytywny wpływ na środowisko będzie rósł, a co się z tym wiąże – przełoży się to na jakość powietrza w Gminie i zdrowie mieszkańców” – mówi Wacław Ligęza, Burmistrz Bobowej.

Stacja ładowania Eway, znajdująca się w Gminie Bobowa to stacja słupkowa x22 kW wyposażona w kable do ładowania z wtyczką Type 2.  Jest to stacja typu AC, czyli wolnego ładowania. To właśnie taki rodzaj stacji polecają producenci aut, ponieważ mniej obciąża baterię. Proces ładowania składa się z dosłownie kilku kroków. Po podłączeniu samochodu elektrycznego do stacji kierowca płaci zbliżając do ekranu stacji kartę płatniczą lub jej nośnik – smartfon lub smartwatch. Następnie ładuje auto – wszystko to bez konieczności instalowania jakichkolwiek aplikacji. Koszt 1kW to 1,96 złotych.

Za innowacyjnymi stacjami Eway stoją inżynierowie z Politechniki Warszawskiej. Eway to firma ze 100% polskim kapitałem. Komponenty wykorzystywane do produkcji stacji są wytwarzane w Europie i USA, a produkcja odbywa się w podwarszawskim Błoniu. Stacje spełniają najwyższe unijne normy bezpieczeństwa.

Zapraszamy wszystkich kierowców.

[1] https://pspa.com.pl/2024/raport/pspa-podsumowuje-2023-rok-w-polskiej-elektromobilnosci/