Burmistrz Bobowej na premierze filmu o generale Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie

Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza wziął udział w premierze filmu „Ułańska jesień”, którego oficjalna premiera odbyła się  12 czerwca 2019 r. w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

„Ułańska jesień” to film biograficzny o generale Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim w reżyserii Arkadiusza Głogowskiego. Produkcja została zrealizowana we współpracy z dr. Wojciechem Giermaziakiem. Autorzy dokumentu postawili sobie za cel, m.in. obalenie niektórych mitów związanych z tą nietuzinkową postacią i umożliwienie oglądającym dokonania samodzielnej oceny roli, jaka Generał odegrał w najnowszej historii Polski. W filmie nie brakuje również bobowskich wątków związanych z biografią Generała.

Film został objęty honorowym patronatem Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz Ministra Zdrowia prof. dr hab. Łukasza Szumowskiego.

–  Bolesław Wieniawa-Długoszowski to postać wielobarwna. Biografia generała, przekazy i książki o tym bohaterze cieszą się dużym zainteresowaniem kolejnych już pokoleń – powiedział podczas premiery gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej.

Z kolei burmistrz Wacław Ligęza skierował podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w produkcję filmu, a przede wszystkim do dr. Wojciecha Giermaziaka jako inicjatora filmu, za stworzenie wspaniałego obrazu, z jednej strony – popularyzującego pamięć o najsłynniejszym polskim kawalerzyście, rodowitym bobowianinie, a z drugiej – pozostawiającym pole do dyskusji nad jego tragiczną śmiercią.

Burmistrz podkreślił, że dr Wojciech Giermaziak jest wybitnym znawcą historii i biografii generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. A nawiązana współpraca pomiędzy Gminą Bobowa a Główną Biblioteką Lekarską obfituje w znakomite inicjatywy.

Dyrektor Głównej Biblioteki  Lekarskiej dr. n. przyr. Wojciech Giermaziak wyróżnił burmistrza Bobowej Wacława Ligęzę za popularyzowanie pamięci o Generale oraz wydobycie z ruiny dworu Długoszowskich w Bobowej.

Po projekcji filmu odbył się recital Kingi Teresy Głogowskiej. Artystka wykonała utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Następnie goście zostali zaproszeni na wystawę przygotowaną przez Główną Bibliotekę Lekarską im. Stanisława Konopki z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja składała się z 32 bogato ilustrowanych plansz, które przedstawiały życie generała Bolesławia Wieniawy-Długoszowskiego.