Zaślubiona Chrystusowi – Profesja Zakonna S. Oktawii Katarzyny Durlak

W liturgiczne wspomnienie św. Dominika 8 sierpnia 2018r. w kościele pw. Św. Gertrudy i św. Michała Archanioła na osiedlu Wielowieś w Tarnobrzegu cztery Siostry Dominikanki złożyły śluby wieczyste zobowiązując się do zachowania trzech rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa regule zakonnej. Zakonną profesję na ręce matki generalnej s. Aleksandry Zaręby między innymi złożyła nasza parafianka s. Oktawia Katarzyna Durlak.

Eucharystii sprawowanej przez kilkunastu kapłanów przewodniczył i wygłosił homilię redemptorysta o. Ryszard Bożek, który to wcześniej poprzez rekolekcje przygotowywał siostry do złożenia ślubów wieczystych. Siostrom Profeskom towarzyszyło liczne grono sióstr zakonnych, rodziny, przyjaciele, znajomi i parafianie.

Naszą parafię reprezentowali miedzy innymi ks. proboszcz dr Marian Chełmecki, ks. wikariusz mgr Jarosław Kokoszka i były wikariusz ks. mgr Dariusz Król.

Tydzień później – środa, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, była dniem radości dla naszej wspólnoty parafialnej. W kościele pw. Św. Zofii w Bobowej s. Oktawia wraz z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi i wiernymi, którzy przybyli na Eucharystię dziękowała za dar powołania oraz modliła się o wytrwanie i całkowite poświęcenie się Niepokalanej, wiążąc całe swe życie z Oblubieńcem – Jezusem Chrystusem, „Matko Boża Ciebie na straży mej ofiary stawiam, bo też i przez Ciebie ją uczyniłam; Panie, Twej miłości wszystko poświęcam, abyś Ty żył we mnie i wszystko poświęcił Ojcu Twojemu we mnie.” (Sł. Boża Matka Kolumba)

Uroczystej Eucharystii sprawowanej przez ks. prałata Stanisława Chrzana, oficjała Sądu Diecezjalnego w Tarnowie ks. dra Rafała Wierzchanowskiego przewodniczył ks. proboszcz dr Marian Chełmecki, a homilię wygłosił ks. mgr Dariusz Król, były wikariusz naszej parafii, który to współtowarzyszył na drodze powołania siostry Oktawii do służby zakonnej. W ofierze mszy świętej modlili się pozostali nasi kapłani i bracia klerycy, matka generalna Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika s. Aleksandra Zaręba, s. wikaria Miriana Pogwizd, ss. mistrzynie na czele z s. Rode Tomońską, ss. przełożone i współsiostry.

Eucharystię poprzedziły piosenki religijne w wykonaniu zespołu Sursum corda i wystąpienie s. Gracji, która to krótko przedstawiła historię Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika.

Były delegacje: DSM-u, Rady Parafialnej, Kapłanów; życzenia i kwiaty. S. Oktawia podziękowała wszystkim przybyłym na tą uroczystość, a szczególnie w pięknych słowach zwróciła się do ks. prałata Stanisława Chrzana, ks. proboszcza Mariana Chełmeckiego, matki generalnej s. Aleksandry Zaręby i rodziców. Wszystkim obecnym udzieliła się szczególna atmosfera tej uroczystości, a po jej zakończeniu uczestnicy Eucharystii otrzymali skromną pamiątkę: poświęcony dziesiątek różańca i obrazek.

Maryja niech wynagrodzi wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ta ważna chwila w życiu s. Oktawii wypadła tak pięknie i uroczyście.

Tekst: mgr Barbara Durlak