Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Bobowej Pan mgr Tomasz Tarasek czyta dzieciom w SP w Stróżnej i opowiada o pracy strażaka

9 maja br. zasłużonym gościem spotkania czytelniczego był  nauczyciel przyrody, biologii i chemii, radny Pan mgr Tomasz Tarasek. Pan dyrektor mgr Andrzej Płaziński witając Jego osobę zaznaczył, że jest on prezesem Zarządu Oddziału  Miejsko – Gminnego  ZOSP RP w Bobowej, z zamiłowania, z woli pomocy ludziom jest już od 20 lat strażakiem ochotnikiem.

Nasz zacny gość wybrał do czytania baśń pt. „Przyjaciel  mądrego kojota” ze zbioru „Dar rzeki Fly” M.Krüger. Tym utworem zwrócił uwagę na to, że ogień jest dobry, potrzebny do życia,  ale wyrządza również wiele szkód, niszczy i może stanowić zagrożenie. Nasz prelegent bardzo ciekawie opowiadał o pracy w Ochotniczej Straży  Pożarnej. Do wstąpienia w jej szeregi skłoniły  go tradycje rodzinne oraz chęć niesienia  pomocy. Podkreślił, że strażacy wiernie służą ludziom. Zawsze tam, gdzie są pożary, wypadki czy powodzie spieszą z pomocą, by ratować życie i mienie ludzkie. Strażaka czy to ochotnika, czy zawodowego cechuje odpowiedzialność, umiejętność pracy w trudnych, często stresujących warunkach, opanowanie i odwaga. Ważna jest też sprawność fizyczna. Strażacy przechodzą specjalne kursy, szkolenia, bez nich nie mogą brać udziału w akcjach ratowniczych.  Ale druhowie udzielają się również w przedsięwzięciach organizowanych przez różne instytucje na terenie sołectwa, gminy czy powiatu.

Nasz gość profesjonalnie odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów. Wytłumaczył m.in. na czym polega  praca prezesa, co to jest selektywne powiadamianie, co to znaczy, że OSP Bobowa jest w krajowym systemie, kto otrzymuje odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa. Dodał, że praca w straży jest trudna, ale ma też swoje przywileje. Wiele  młodych osób chętnie wstępuje do OSP, nawet dziewczęta. Są też Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Marzeniem Pana Tomasza jest stworzenie drużyny pożarniczej dla maluchów. Byłoby to z pewnością widowiskowe i edukacyjne.

W tym miejscu warto przywołać wypowiedź Pana Tomasza Taraska:

W naszej szkole bo przecież tutaj uczę od wielu lat organizowany jest etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Jest tu na sali Tomasz Cygnarowicz, który w pięknym stylu wygrał eliminacje gminne oraz powiatowe i reprezentował ziemię gorlicką na eliminacjach wojewódzkich w Wieliczce również Drużyna Młodzieżowa działająca przy OSP Stróżna  zajęła I miejsce  w I Halowym Turnieju MDP powiatu gorlickiego.”

Podsumowując spotkanie polecił do przeczytania interesującą książkę pt. „Strażacy ziemi gorlickiej” i zaapelował, że nie wolno wypalać traw, bo w tym czasie, kiedy gaszą pożar, ktoś inny może potrzebować pomocy.