Pan Andrzej Płaziński czyta dzieciom w Szkole Podstawowej w Stróżnej

 

„ Kobieta bowiem, właśnie poprzez poświęcanie się dla innych każdego dnia wyraża głębokie powołanie swego życia. Być może bardziej jeszcze niż mężczyzna widzi człowieka, ponieważ widzi go sercem”.

Jan Paweł II

                                       6 marca 2020 r. tuż przed zbliżającym się Dniem Kobiet w Szkole Podstawowej w Stróżnej odbyło się spotkanie czytelnicze pod hasłem „Kobiety w dziejach świata”. Bohaterem spotkania był Pan Dyrektor Andrzej Płaziński, którego w imieniu Grona Pedagogicznego i społeczności szkolnej powitała Pani Wiesława Wiatr. Pan Dyrektor wybrał do czytania biografie trzech sławnych kobiet : Marii Skłodowskiej-Curie, Wisławy Szymborskiej i Św. Matki Teresy z Kalkuty, które są symbolem wielkości wszystkich kobiet. Życie, działalność naukową, literacką, religijną i społeczną przybliżył nasz prelegent uczestnikom spotkania z następujących źródeł: „Encyklopedia sławnych Polaków” oraz fragmenty z książki p.t. „Matka Terasa z Kalkuty” Sunity Kumar.

Zaprezentowane sylwetki kobiet zmieniły bieg historii, ponieważ na przestrzeni lat Panie musiały stoczyć wiele bojów o uznanie i szacunek, a także udowodnić, że podobnie jak mężczyźni mogą być wynalazczyniami, literatkami, czy duchowymi liderkami. Kobiety od zarania dziejów wnosiły swój wkład do rozwoju nauki, niemniej ich udział nie zawsze był dostrzegany.

Współcześnie jest inaczej. Dokonania kobiet są uznawane, doceniane poprzez przyznawanie różnych prestiżowych nagród. Pan Dyrektor nieprzypadkowo przybliżył postacie kobiet, które otrzymały Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Swoimi osiągnięciami zapisały się na kartach historii, dokonując fantastycznych rzeczy:

Maria Skłodowska-Curie – dwukrotna Noblistka w dziedzinie fizyki (1903r.) i  chemii (1911r.)

Wisława Szymborska – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996r.)

Św. Matka Teresa z Kalkuty – Pokojowa Nagroda Nobla (1979r.) oraz najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe – order Bharat Ratna – za pracę humanitarną (1980r.)

Z okazji Dnia Kobiet należy pamiętać o wszystkich Paniach, ponieważ każda z nich ma duży wkład w kształtowanie przyszłych pokoleń jako matka, gospodyni domowa, pracownik, naukowiec.