Festyn Rodzinny w Sędziszowej- Relacja

W dniu 28 maja 2017r. w Sędziszowej odbył się Festyn Rodzinny. Organizatorem wydarzenia był: Rektorat przy kościele pw. Św. Mikołaja w Siedliskach, Organizacje działające na terenie Sołectwa Sędziszowa oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.
Wydarzenie rozpoczęła konferansjerka imprezy Instruktor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa Pani Celina Job, która serdecznie powitała zebranych tłumnie gości i przedstawiła atrakcyjny program festynu. Pierwszym punktem programu była akcja druhów strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej z Sędziszowej pod hasłem:„Strażacy Dzieciom”. Strażacy przygotowali interesujące pokazy ratownicze- dotyczące zagrożeń, które mogą spotkać człowieka w codziennym życiu. Największą atrakcją okazała się praca z wężem pożarniczym za pomocą którego dzieci celując w wybrany punkt sprawdzały swoją celność.

Następnie na scenie pojawił się ksiądz Jacek Kupiec, który podziękował gościom za liczne przybycie:

„Witam wszystkich serdecznie  myślę, że już festyn się rozpoczął właściwie bez mojej chwilowej nieobecności, ale w Kościele wszyscy modliliśmy się za tych, którzy tu już są, także serdecznie witam wszystkich gości, którzy przybyli, wszystkich którzy pomogli zorganizować tą uroczystość bo dzięki wielu ludziom możemy dzisiaj tutaj się spotkać i spędzić wspólnie czas. Niezależnie od tego skąd przyjechaliśmy, kim jesteśmy, gdzie jesteśmy- najważniejszym celem naszego życia jest życie w porządku, dobroci, wzajemnej życzliwości…. i to jest właśnie piękne. Zatem jako przedstawiciel Rektoratu, wspólnoty, która gromadzi się w Kościele św. Mikołaja dziękuję serdecznie przede wszystkim tym, którzy pomogli zorganizować ten festyn (…).”

Głos zabrał także senator Stanisław Kogut:

„Czcigodny Księże, Panie Przewodniczący Rady Miejskiej, drodzy mieszkańcy wsi chciałbym serdecznie podziękować za zaproszenie, nie ukrywam, że  z ogromną radością jechałem na dzisiejszą uroczystość! Pamiętam zeszłoroczny festyn podczas którego także były zbierane pieniądze na odbudowę przepięknego kościółka. Powiem tak… tą miejscowość darzę ogromnym sentymentem, bo sam bardzo dobrze znałem świętej pamięci księdza Reca- moje spotkanie z nim odbyło się podczas jego pobytu w Tarnowie, w Mościcach mieliśmy wówczas święcić sztandar Solidarności w Stróżach,  pojechałem na zaproszenie księdza biskupa Gucwy, także świętej pamięci, by go zaprosić, a on powiedział mi: „Jedź do księdza Reca, gdyż będę u niego w Tarnowie na uroczystościach”- wtenczas go poznałem: był bardzo dobrym kapłanem, od razu wyraził zgodę.
Zatem ogromnie się ciszę że kolejny raz odbywa się Festyn Rodzinny- to ważne, bo rodzina jest podstawą(…).”

Następnie na scenie pojawili się uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, którzy przedstawili gościom przepiękne muzyczne aranżacje.  Na początku wystąpiło trio perkusyjne w składzie: Matylda Juruś, Grzegorz Połeć, Przemysław Górski, którzy z pomocą muzyków zaprezentowali teatr instrumentalny: body percussion wykonując Preludium Johanna Sebastiana Bacha.
Kolejnym punktem programu był występ zespołu tanecznego „We’re crazy” z Szkoły Podstawowej w Sędziszowej, który wystąpił w składzie: Natalia Michalik, Wiktoria Semla, Weronika Budzyn i Gabriela Cisoń.

Po tanecznej prezentacji scena zamieniła się w prawdziwą estradę na której najmłodsze dzieciaki z oddziału przedszkolnego oraz klasy I Szkoły Podstawowej w Sędziszowej zaprezentowały swoje artystyczne umiejętności w programie pod nazwą: „Łąka dla Mamy i Taty”, który został opracowany przez Panią Agnieszkę Bartoszek i Panią Beatę Janus.

Następnie na scenie pojawił się Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Stanisław Tabiś, który powitał gości oraz wręczył Burmistrzowi Bobowej Panu Wacławowi Ligęzie podarunek:

„Szanowni Państwo Rektorat przy Kościele św. Mikołaja jak tu ksiądz Rektor wspomniał wcześniej funkcjonuje od kilku lat. Staramy się, pracujemy, modlimy, spotykamy na naszej drodze dobrych ludzi. Na scenie tutaj mamy dobrego człowieka, który nas zawsze wspiera  w tych działaniach, przy pracach remontowych Kościoła św. Mikołaja- chcieliśmy zatem Pana Burmistrza obdarować tym skromnym upominkiem i podziękować za jego trud, zaangażowanie i za wspieranie naszych działań. Bardzo serdecznie dziękujemy!”

Głos zabrał Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza:

„Czcigodny Księże, Szanowni Państwo…  Serdecznie dziękuję  za  piękny obraz przedstawiający  zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja w Siedliskach.  Uważam, że moim obowiązkiem jest wspieranie  prac remontowych   tej zabytkowej świątyni.  Wiele osób pomaga, ale to Wy –  wspólnota wiernych Rektoratu jesteście najważniejsi, bo gdyby nie Wasz wysiłek to dzisiejszej uroczystości by nie było. Ksiądz Rektor, który tu pięknie działa,  Pan Sołtys i Przewodniczący Rady Miejskiej, Pani Dyrektor Szkoły, Pani Sekretarz Gminy. Naprawdę jesteśmy pod wrażeniem  tak wielkiego zaangażowania! Myślę, że po zakończeniu prac remontowych wszyscy będziemy cieszyć się jednym z najpiękniejszych kościołów nie tylko w okolicy, ale i w całej Polsce. Zatem gratuluję i zachęcam do dalszej współpracy i działalności na rzecz tego kościoła i środowiska: szkoły i całego sołectwa Sędziszowa.”

Kolejnym punktem programu był występ taneczny dzieci z  Szkoły Podstawowej w Sędziszowej, które podczas tegorocznego Gminnego Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży zdobyły Złotą Maskę. Uczniowie ci, rozwijają swoje zdolności i umiejętności artystyczne także podczas pozalekcyjnych zajęć pod czujnym okiem Pani Grażyny Marszał. Rytmiczna prezentacja była dedykowana ukochanym rodzicom.

Następnie na scenie pojawili się… nie „Pogórzanie”, ale… „Krakowiacy”- uczniowie klas IV- VI, którzy przygotowani przez Panią Agnieszkę Bartoszek zatańczyli dla rodziców „Krakowiaka”.

Część artystyczna uczniów Szkoły Podstawowej w Sędziszowej zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Sto lat!” oraz składaniem życzeń i wręczeniem upominków ukochanym rodzicom.

Po występnie sceną zawładnęły muzyczne aranżacje przygotowane przez uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej. Młodzi muzycy wykonali liczne utworu prezentując zebranym swój kunszt artystyczny.
Wśród artystów zaprezentowali się:

Salomea Mika w utworze na fortepian „Gawot”, Judyta Urbanek(flet)- „Kołysanka/ Taniec” z Bartek Nowak (akompaniament), Hubert Hadała (akordeon)- „La Cucaracha”, Arkadiusz Ligęza (trąbka)- „Grenadier” z Bartek Nowak (akompaniament), Arkadiusz Ligęza (trąbka) i Artur Tokarczyk- „Marianna ”, Gabriela Ligęza oraz Karolina Rafa, Martyna Michalik, Paulina Lisik- Kwartet w piosence „Szkoła Marzeń”, Bartek Nowak (pianino)- „Etiuda”, Gabriela Ligęza (flet) i Martyna Michalik (klarnet)- „Kiki i Kuku idą na spacer”, Miłosz Śliwa, Paweł Framęga oraz nauczyciele Paweł Święs i Rafał Pawlak- „Miniatura (J.S Bach) Trio 2 i 3 Marszingowe”, Paweł Święs i Rafał Pawlak- Duet.

W trakcie festynu występowali także młodzi b-boye z Nowego Sącza, którzy zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością taniec breakdance. Kolejną atrakcją wydarzenia był pokaz rycerzy Konfraterni Miecza i Topora z Sędziszowej, którzy przedstawili średniowieczny taniec oraz zorganizowali konkurs dotyczący wiedzy historycznej. Rycerze w trakcie festynu uczyli chętne osoby strzelania z łuku, częstowali bigosem z którego dochód był w całości przeznaczony na odbudowę muru wokół świątyni oraz organizowali liczne gry i zabawy.

Około godziny 18:00 na wszystkich czekała dobra dawka sportu- na murawie pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej z Sędziszowej oraz ich Rodzice, którzy w wyrównanym starciu walczyli ramie w ramię w sportowej zabawie. Mecz zakończył się wygraną dla drużyny Rodziców, którzy wygrali z wynikiem 3:2.

Emocje sportowe zaspokoiła kolejna porcja dobrej i zarazem wysublimowanej muzyki. Na scenie pojawili się muzycy Orkiestry Dętej z Siedlisk, którzy zaprezentowali zebranym swój dorobek artystyczny. Następnie odbyło się ostatnie losowanie nagród-zwycięzcy z uśmiechem na ustach odbierali upragnione nagrody.
Około godziny 19:00 rozpoczął się ostatni, wyczekiwany punkt programu- zabawa z zespołem Jaguar, przy których muzyce goście bawili się do późnych godzin nocnych.

W trakcie wydarzenia uczestnicy imprezy mogli zakupić symboliczny kamyczek na odbudowę muru wokół Kościoła pw. Świętego Mikołaja w Siedliskach. Natomiast całkowity dochód z Festynu Rodzinnego został przeznaczony na renowację muru wokół XV-wiecznej świątyni.