Bobowa podwójnie nagrodzona na gdyńskim kongresie

„Perły Samorządu 2017″ to już piąta edycja ogólnopolskiego rankingu. Uroczysta gala wręczenia nagród Dziennika Gazety Prawnej odbyła się 25 maja 2017 r. w Gdyni, w wyjątkowym miejscu  –  w  Muzeum Emigracji.

Gala była podsumowaniem pierwszego dnia kongresu, w trakcie którego samorządowcy z całej Polski brali udział w sesjach tematycznych, panelach dyskusyjnych oraz tzw. case studies. W tym dniu dyskutowano na różnorodne tematy – począwszy od nowoczesnej polityki informacyjnej w samorządach, poprzez skuteczną politykę energetyczną w gminach, aż po rządowe i gminne programy mogące pomóc w aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży.

Ideą samego rankingu było wybranie najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz gmin, wyróżniających się szczególną działalnością w zakresie inwestycji, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji. Sprawdzano nie tylko działania promocyjno – kulturalne, ale też wzięto pod lupę działania gmin oraz tego jak potrafiły sobie poradzić z pozyskaniem środków unijnych w poprzednich latach.

Wszystkie gminy w Polsce, niezależnie od ich wielkości, zamożności, czy położenia geograficznego realizują te same, wyznaczone przez prawo, zadania i obowiązki względem społeczności lokalnych. Miano Perły Samorządu wędrują do tych, które wyróżniają się w sposób szczególny poprzez realizację tych zadań na poziomie wyższym, bardziej zaawansowanym i kompleksowym niż pozostali. W rankingu Perły Samorządu 2017 największe znaczenie mała JAKOŚĆ realizacji obowiązków gmin. Celem organizatorów rankingu nie było wskazanie gmin, w których żyje się najlepiej w Polsce, tylko tych, w których żyje się lepiej, niż  żyło  się dotychczas. Kapituła konkursu opracowała dwa rankingi:  najlepszy włodarz i najlepsza gmina w podziale na kategorie: gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców, gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców.

Jak czytamy w relacji Gazety Prawnej:

Dobry włodarz zasługujący na miano Perły Samorządu musi stawić czoła wielu oczekiwaniom członków społeczności lokalnej oraz pełnić wiele różnych ról istotnych dla rozwoju gminy. W tegorocznym rankingu chcielibyśmy ocenić osiągnięcia włodarzy skupione wokół czterech różnych obszarów jego aktywności: włodarz jako menedżer, włodarz jako koordynator, włodarz jako wizjoner oraz włodarz jako reprezentant.

W gronie wyróżnionych dziesięciu włodarzy z gmin wiejsko-miejskich z całej Polski znalazł się Burmistrz Bobowej Wacława Ligęza.

W tegorocznym rankingu najlepszych wybierała kapituła w składzie: Mariola Wytrykus – przedstawiciel biznesu, menedżer w Deloitte Consulting S.A., Kuba Wygnański – przedstawiciel środowiska organizacji społecznych, Zofia Jóźwiak – dziennikarz, prowadząca dodatek „Samorząd i administracja” Dziennika Gazety Prawnej, prof. Hanna Godlewska-Majkowska – naukowiec, nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Marta Gadomska- Byrska – szef Działu Dodatki Poradnicze i Wydawnictwa Specjalne Dziennika Gazeta Prawna.

W czasie drugiego dnia sesji plenarnej, która odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni pod hasłem „Czy rządowe programy mogą pomóc w aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży?” wręczono wyróżnienia w rankingu „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży Dziennika Gazety Prawnej”. Jak podkreślano podczas uroczystej gali, kultura fizyczna i sport stanowią w dzisiejszym społeczeństwie zasadniczą sferę kultury życia każdego człowieka. Dziennik Gazeta Prawna postanowił zorganizować ranking, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie samorządów wyróżniających się przeznaczaniem części budżetów na dofinansowanie zadań związanych z aktywnością ruchową ogółu społeczności, z uwzględnieniem budowy terenów rekreacyjnych oraz urządzeń sportowych.

Ogólnopolskie wyróżnienie w rankingu Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży otrzymała gmina Bobowa.

Radości z przyznanych ogólnopolskich wyróżnień nie krył Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza – W tegorocznej edycji konkursu otrzymaliśmy aż dwie nagrody i tym samym zostaliśmy docenieni w różnych obszarach. Te sukcesy to oczywiście nie tylko moja zasługa. To ogromne zaangażowanie wielu osób, którym leży na sercu dobro Gminy jej mieszkańców. Wszystkie wyróżnienia bardzo mnie cieszą, ale i motywują do pracy. Nie mam zamiaru osiadać na laurach.  Lada dzień, ruszają kolejne duże inwestycje, które sprawią, że nasza gmina  będzie rozwijać się jeszcze bardziej.