Zapraszamy do działania

Piękne krajobrazy, nadmorskie plaże i kolonialna architektura – to wszystko co może ofiarować turyście Kuba, wyspa położona w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim. Z drugiej jednak strony to codzienna bieda i ubóstwo, brak dostępu do edukacji i rzadki przywilej korzystania z sakramentów. Wielkie dzielnice, kilkadziesiąt wiosek i jeden ksiądz – to jest rzeczywistość misji. Nie wszyscy mogą uczestniczyć we mszy świętej nawet raz w tygodniu. Dla niektórych Kubańczyków taka okazja pojawia się tylko dwa razy w roku. Około 12% populacji Kuby umie czytać i pisać.

W okresie epidemii nieraz zdarzyło się Wam zatęsknić szkołą. Taka tęsknota nie jest obca dzieciom na Kubie, które nie otrzymują żadnego wykształcenia, a ich dzieciństwo szybko kończy się, bo w Waszym wieku one już ciężko pracują.

Nasza szkoła realizując posłanie patrona włączyła się tuż przed końcem roku szkolnego w akcję „Pokolorujmy edukację kubańskich dzieciaków” prowadzoną przez parafię w Tęgoborzy, z której pochodzi ks. Dariusz Pawłowski pracujący jako misjonarz na Kubie.

Judyta i Natalia ofiarowały swoje kieszonkowe i zakupiły za nie kredki, bloki i inne przybory szkolne, które przyniosły do szkoły z mamą w ostatni dzień roku szkolnego. Patrycja i Dawid przygotowali pojemniki i rozwiesili plakaty w sklepach, gdzie prowadzona jest zbiórka. Klasa 6a z wychowawcą udzieliła wsparcia finansowego wpłacając na konto akcji, a młodzież klas 8, bierzmowana we wtorek, ofiarowała na potrzeby akcji zakupione kredki, farby, bloki. Gabrysia, Ania, Hubert, Anita, Basia, Michał, Dominika i wielu innych przynieśli do szkoły reklamówki pełne kredek, flamastrów, zeszytów i innych przyborów. Zbieramy dla dzieciaków w szkole i w sklepach w Siedliskach nowe przybory szkolne.

Na stronie organizatora czytamy: „Celem naszej akcji jest – podarowanie dzieciom kubańskim wszystkich niezbędnych artykułów do nauki w szkole. Niektóre pewno z nich pierwszy raz w życiu mogą otrzymać te podstawowe przymioty. Zachęcamy wszystkich chętnych o dobrym sercu do wzięcia udziału w tym niezwykłym i pożytecznym przedsięwzięciu. Potrzebne są piórniki nowe, każde wyposażenie w podstawowe przybory, takie jak: długopisy, ołówki, kredki, pisaki, farbki, pędzle, temperówki, linijki, gumki itp.”

Z pewnością są inni, którzy potrzebują wsparcia, lecz dziś jest ich czas, czas dzieci na Kubie. Może dzięki podarowanym przez Ciebie farbom rozwinie się talent malarski na miarę Picassa, a dzięki darowanemu długopisowi talent pisarski niczym Paulo Coelho.

Tylko miłość i dobro mnożą się, kiedy się je dzieli – niech ta myśl będzie dla Was zachętą. Więcej informacji na facebooku akcji oraz http://pomagam.pl/dzieci_kuba