Wernisaż wystawy Pani Jadwigi Śliwy
W dniach od 2 grudnia 2022 r. do 10 stycznia 2023 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku będzie można oglądać wystawę koronki klockowej Pani Jadwigi Śliwy.
W miniony piątek 2 grudnia 2022 r. miało miejsce otwarcie tej niezwykłej wystawy, której dokonał Pan Maciej Lewek kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego Kasztel w Szymbarku dziękując wszystkim za przybycie do tego historycznego miejsca i przekazał głos bohaterce tego wieczoru Pani Jadwidze Śliwa.
Pani Jadwiga wprowadziła nas w świat koronki ukazując walory tej jakże misternej pracy. Jako wieloletni nauczyciel w zawodzie hafciarka-koronkarka w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami spełniając przy tym swoją życiową pasję.
Prowadziła wiele kursów i warsztatów z zakresu koronki klockowej w Polsce i poza jej granicami, jednocześnie promując rodzimą kulturę.
Swoje prace prezentowała na różnych wystawach w kraju i zagranicą m.in. Francja, Włochy, Niemcy, Belgia, Serbia, Słowacja i Japonia. Bierze udział w różnych wystawach i konkursach.
Wernisaż zgromadził wielu znamienitych gości: Pan Adam Urbanek Członek Zarządu Powiatu Gorlickiego, Pani Małgorzata Molendowicz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bobowej, Pani Barbara Gniadek Radna Rady Miejskiej w Bobowej, Pani prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic Anna Durlak – Ligęza i zarząd stowarzyszenia: Pani Anna Wiejaczka – koordynator projektu, Pani Małgorzata Laskowska – wiceprezes i Pani Jadwiga Szczerba – sekretarz, Pani Wioletta Knapik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Pan Bogdan Krok dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Pani Elżbieta Druzik główna księgowa Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Pan Wojciech Szafraniec dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej z gronem nauczycieli i licznie przybyli uczestnicy warsztatów koronki klockowej.
W 2021 r. Pani Jadwidze Śliwa za dotychczasową działalność został nadany tytuł honorowy: Mistrz Rzemiosł Artystycznych w zawodzie hafciarka-koronkarka od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa odbywa się w ramach projektu „Warsztaty koronki klockowej – powrót do tradycji” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Projekt jest finansowany w 100% przez Departament Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania to 20 000 zł.