W służbie historii – XV lat Bractwa Rycerskiego w Bobowej
Roku Pańskiego 2026, dnia 13 czerwca, o godzinie czternastej po południu, w sławetnej sali widowiskowej „Koronka”, w rynku bobowskim się mieszczącej, odbyła się uroczystość jubileuszowa XV-lecia Bractwa Rycerskiego w Bobowej.
Przewodnictwo nad owym jubileuszem sprawował wieloletni sympatyk Bractwa Rycerskiego, Jegomość Jerzy Nalepka. Na zaproszenie rycerzy bobowskich przybyli dostojni goście, a mianowicie:
• Marcin Wąs, Burmistrz Bobowej
• Joanna Małek, Sekretarz Gminy Bobowa,
• Krzysztof Broński, Kasztelan Zamku „Stara Baśń”,
• Lucjan Broniek, Król Bractwa Kurkowego z Gorlic wraz ze swymi marszałkami: Ryszardem Forczkiem i Zdzisławem Szpakowskim.
Przybyli także radni Gminy Bobowa, sołtysi oraz rycerze Bractwa wraz ze swymi Damami Serca. Wśród braci rycerskiej obecni byli Kazimierz Kowalski, Władysław Gniadek, Jacek Szczerba, Wiesław Tarasek, Henryk Domański, Janusz Przybylski, Józef Zięba, Tomasz Wysowski, Bogdan Krok, Wiesław Jabłoński, Artur Gruca, Paweł Król, Dawid Krawczyk, Mariusz Koszyk, Tomasz Szczepanek oraz Zofia Tarasek, siostra świętej pamięci byłego rycerza Bractwa,
Po serdecznym powitaniu wszystkich przybyłych gości Jegomość Jerzy Nalepka oznajmił zgromadzonym przebieg uroczystości i wedle przygotowanego scenariusza ją prowadził.
Program jubileuszu był następujący:
1. Powitanie dostojnych gości.
2. Wyświetlenie filmowego dzieła pod tytułem „Dwa nagie miecze” z udziałem rycerzy bobowskich oraz pokazu obrazów i slajdów z rozmaitych uroczystości, w których Bractwo uczestniczyło.
3. Podsumowanie XV lat działalności Bractwa Rycerskiego.
4. Ceremoniał wręczenia „Pierścieni Rycerskich”.
5. Odczytanie wierszy poświęconych rycerstwu bobowskiemu.
6. Obejrzenie wystawy fotograficznej oraz ekspozycji broni i wyposażenia z czasów średniowiecznych.
7. Biesiada rycerska dla wszystkich przybyłych.
Drugim punktem uroczystości było wyświetlenie krótkiego filmu „Dwa nagie miecze”, autorstwa rycerza Wiesława Taraska, oraz pokazu slajdów przypominających dzieje Bractwa.
Następnie rycerz Wiesław Jabłoński przedstawił zgromadzonym kronikę i podsumowanie XV lat działalności Bractwa Rycerskiego w Bobowej.
Kolejnym punktem było uroczyste wręczenie „Pierścieni Rycerskich” dzielnym rycerzom bobowskiego Bractwa. Aktu tego dokonał Burmistrz Bobowej Marcin Wąs w asyście Sekretarz Gminy Bobowa Joanny Małek oraz rycerza Kazimierza Kowalskiego.
Mocą decyzji braci rycerskiej symboliczne pierścienie otrzymały również osoby, które przez lata wspierały Bractwo w jego zamierzeniach i przedsięwzięciach: Marcin Wąs – Burmistrz Bobowej, Józef Kantor – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Mariusz Gryzło – Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Barbara Tarasek – małżonka świętej pamięci członka Bractwa, Krzysztof Broński – Kasztelan Zamku „Stara Baśń”, Lucjan Broniek – Król Bractwa Kurkowego z Gorlic, Wacław Ligęza – były Burmistrz Bobowej, Jerzy Nalepka – wierny sympatyk Bractwa.
Rycerz Kazimierz Kowalski wręczył także Gryfitce Emilii Król okolicznościowy medalion.
Miłym i wzruszającym momentem uroczystości było odczytanie przez Panią Barbarę Kowalską trzech wierszy poświęconych bobowskiemu rycerstwu.
Były to utwory:
• „Pod znakiem srebrnej rogaciny” pióra Leszka Posyniaka z Niepołomic,
• „Na cynowy jubileusz Bobowskich Rycerzy”,
• „Kryształowy jubileusz Bobowskiego Bractwa Rycerskiego”.
Za otrzymane pierścienie i zaszczyty podziękował w imieniu wyróżnionych rycerz Bogdan Krok.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy uroczystej akademii zostali zaproszeni na „Biesiadę Rycerską”, przygotowaną przez firmę cateringową „Słodka Sztuka” Dominiki Ligęzy. Sponsorem owej biesiady był Burmistrz Bobowej Marcin Wąs.
Tak oto minęło świętowanie XV-lecia Bractwa Rycerskiego w Bobowej – wydarzenie pełne wspomnień, rycerskiej godności i przywiązania do tradycji, która od lat jest chlubą bobowskiej ziemi.












































































