Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowej zwiedzili wystawę „Chłopcy Malowani” w Bobowej

W dniu 16 listopada 2017r. uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Jankowej zwiedzili wystawę fotografii „Chłopcy Malowani. Poezja i proza Legionów Polskich” nawiązującą do postaci wielkiego patrioty i symbolu walki o wolną Polskę- Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego postać została uhonorowana z okazji przypadającej tego roku 150 rocznicy urodzin.

Rok 2017 ogłoszony przez Sejm rokiem Józefa Piłsudskiego stał się idealną okazją do prezentacji wystawy nawiązującej do tak wybitnej postaci oraz związanych z nią Legionów Polskich. Burmistrz Bobowej zdecydował o zakupie 15 archiwalnych fotografii przedstawiających sceny z życia legionistów, które zostały wyeksponowane w antyramach w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej.

„Wystawa „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich” oparta jest na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz wspomnień piłsudczyków. W utworach tych znajdujemy nadzieje związane z wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie. Poetycka gloryfikacja   Ojczyzny staje obok prozy koszarowego życia zniechęcającego niedostatkami. Motywacja do walki miesza się z żalem za utraconą młodością z jej radosnymi przywilejami. W poezji i prozie legionistów czytamy o bliskości śmierci, z którą żołnierze radzili sobie na różne sposoby – przypominaniem sensu poświęcenia, albo ucieczką w drwinę, żart.”