Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowej z wizytą w Wiosce Naukowej w Wielogłowach

W ramach projektu „Eko-Świadomi Młodzi Obywatele Małopolski” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątamy dla Sądecczyzny”. Pod opieką wychowawców grupy klasowe wyruszyły, aby oczyścić teren naszej pięknej miejscowości ze śmieci. Wszyscy bardzo chętnie i z zaangażowaniem włączyli się do akcji.  Za solidną pracę  zdobyli I nagrodę  w formie vouchera na zajęcia w Naukowej Wiosce w Wielogłowach.

Piękna słoneczna pogoda, dobre humory i chęć poznania czegoś nowego towarzyszyły nam podczas wycieczki, która odbyła się 15 listopada. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, które odbywały równolegle trzy rodzaje warsztatów. Jednym z nich były zajęcia z informatyki, uczniowie mieli okazję poznać malutkie roboty – Ozoboty i je programować zgodnie z  instrukcją, a następnie według własnego pomysłu. Drugim rodzajem aktywności były zajęcia chemiczne „Wodór jako paliwo przyszłości”. Rozpoczęły się od wprowadzenia teoretycznego. Uczniowie poznali właściwości, sposoby wytwarzania i magazynowania wodoru oraz wady i zalety stosowania wodoru jako paliwa. W drugiej części były zajęcia laboratoryjne – zobaczyli „miniaturowy” elektrolizer i produkowali wodór z wody. Trzecia grupa poznała życie i obyczaje owadów zapylających. Prowadzący bardzo ciekawie opowiadał o tym w jaki sposób zapylacze wykonują swoje zajęcia i jak ważna jest ich praca dla całego środowiska przyrodniczego. Aby zapewnić im jak najlepsze warunki bytowe zbudowaliśmy dla nich budki – hotele, najpiękniejsze zabraliśmy do szkoły. W przerwie pomiędzy zajęciami zostaliśmy poczęstowani pysznymi drożdżówkami.

Zajęcia edukacyjne  były ciekawe i emocjonujące. W dobrych nastrojach, z głowami wypełnionymi wiedzą wróciliśmy do szkoły.

Dziękujemy Fundacji Horyzont360 za ufundowanie bardzo ciekawych zajęć.