Spotkanie członków Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Koronki Klockowej i Igiełkowej OIDFA

Bobowa przez wielu uważana za stolicę koronki klockowej jest powodem do dumy dla wielu jej mieszkańców ponieważ to właśnie koronka klockowa rozsławiła naszą małą miejscowość na cały świat. Jest to przede wszystkim zasługa odbywającego się w Bobowej niemal od 20 lat Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej. Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa jako realizator wszelkich zadań związanych z promocją naszej Gminy stara się poszukiwać nowych sposobów na promocję dziedzictwa lokalnego. Jednym z takich działań jest realizacja w partnerstwie ze Słowacją mikroprojektu pn. „Koronka Klockowa jedną z wizytówek Marki Karpackiej na pograniczu Polsko-Słowackim”. Celem tego projektu jest ochrona przed zapomnieniem i zaginięciem unikalnego rękodzieła ludowego – bobowskiej koronki klockowej. W ramach projektu CKiPGB miało za zadanie zebrać i skatalogować materiały dotyczące koronki klockowej, a także przygotować ekspozycję objazdową która zostanie zaprezentowana w trzech miastach polskich i dwóch słowackich.

Stąd też w piątek 5 kwietnia 2019r. odbyło się spotkanie inaugurujące wystawę na którym gościliśmy członków Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Koronki Klockowej i Igiełkowej OIDFA w osobach: Margret Abbey (Australia), Afrodita Hebar Kljun (Słowenia), Liesbeth van Loo (Holandia), Kate Gentelli (Australia), Ruth Hall (Wielka Brytania), Anna Sznajder (Polska). Podczas spotkania obecny był Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, Dyrektor ZSZ w Bobowej Wojciech Szafrański, Dyrektor CKiPGB Beata Król, Prezes Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej Bogdan Krok oraz bobowskie koronczarki.

Spotkanie koronczarek z Polski i świata miało miejsce na sali gimnastycznej ZSZ im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej pośród wystawy pięknych koronek klockowych przygotowanej przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa oraz koronczarek z całej polski. Koronczarki: Elżbieta Broda – Poznań, Małgorzata Połubok – Tychy, Grażyna Tokar – Katowice, Elżbieta Filipowicz – Kraków, Bogumiła Zając – Kraków, Zofia Wiktorowska – Konin, Irena Brążkiewicz – Bydgoszcz, Dorota Depczyńska – Łódź, a także nasze bobowianki Maria Sikorska, Jadwiga Śliwa, Ewa Szpila, Małgorzata Szpila i Magdalena Madej zaprezentowały swoje piękne prace stworzone metodą koronki klockowej. Członkinie zarządu OIDFA przed południem miały czas by poznać naszą małą Ojczyznę zwiedzając zabytki i miejsca związane z historią Bobowej. Przybyli goście mieli okazję by spotkać się z włodarzem naszego miasta Wacławem Ligęzą który nie krył dumy z efektów pracy bobowskich koronczarek dzięki której Bobowa na całym świecie utożsamiana jest z koronką klockową.

O godz. 14 na sali gimnastycznej ZSZ w Bobowej nastąpiło oficjalne otwarcie spotkania członków Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Koronki Klockowej i Igiełkowej OIDFA które poprowadziła Dyrektor CKiPGB Beata Król. Podczas wydarzenia głos zabrała Prezydent Stowarzyszenia Margret Abbey podkreślając m.in. ważną rolę koronczarek i ich wyrobów w sferze dziedzictwa kulturowego danego regionu, a także Prezes Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej Bogdan Krok oraz Dyrektor ZSZ w Bobowej Wojciech Szafraniec.

Na zakończenie spotkania zaproszeni goście mieli możliwość obejrzeć część artystyczną w wykonaniu uczestników projektu „Szabasówka”. Na scenie wystąpiła kapela „Szabasówka” grupa wokalna kobiet oraz grupa taneczna dzieci i dorosłych. Kulminacją całego spotkania były warsztaty wyrobu bobowskiej koronki klockowej dla przyjezdnych koronczarek z Polski i świata.

W sobotę 6 kwietnia 2019r. przedstawiciele Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Koronki Klockowej i Igiełkowej OIDFA, a także bobowskie koronczarki podczas wyjazdu do Chorzowa odwiedziły Skansen, czyli Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie który jest muzeum etnograficznym na świeżym powietrzu, a na zakończenie sobotniego wyjazdu zarząd OIDFA i bobowskie koronczarki uczestniczyły w wernisażu wystawy Smartfon w koronce – oblicza koronki klockowej” która nie tylko prezentuje rozmaite formy techniki koronkarskiej, ale pokazuje także jak znakomicie wpisuje się ona w oczekiwania współczesnych odbiorców.