Ruszyły przygotowania do 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bobowej
W dniu 2 grudnia 2021 r. w Urzędzie Miejskim w Bobowej odbyło się spotkanie dotyczące organizacji 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał odbędzie się 30 stycznia 2022 r. pod hasłem „Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”.
W spotkaniu udział wziął Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bobowej Adam Urbanek będący Koordynatorem bobowskiego sztabu WOŚP, a także dyrektorzy szkół z terenu gminy Bobowa. Podczas spotkania zostały zaplanowane działania dotyczące m.in. programu artystycznego, jak również rejestracji wolontariuszy.
Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza objął 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bobowej patronatem honorowym.
Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.
Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. – cyt. za www.wosp.org.pl