Poznaj Polskę – Wycieczka uczniów klas I- III SP Jankowa do Krakowa

W piękny jesienny, październikowy dzień uczniowie z klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. mjr. H. Dobrzańskiego „ Hubala” w Jankowej wraz wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Krakowa

Wycieczka została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” i dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Burmistrza Bobowej.

Głównym celem naszego wyjazdu były dwa punkty edukacyjne. Pierwszy z nich to: historyczny zespół miasta Krakowa, który został uznany za Pomnik Historii. Należy on do najstarszych i najważniejszych układów architektoniczno-urbanistycznych w Polsce. Dominantą w przestrzeni miejskiej jest usytuowany na wzgórzu Wawel kompleks obronno-rezydencjonalny – przez długi czas ośrodek władzy i siedziba monarchów, świadek wielu znaczących wydarzeń historycznych. Tu skupiało się życie polityczne, intelektualne i artystyczne państwa. Wawelska Katedra stała się miejscem pochówku królów i ważnych dla historii i kultury polskiej osobistości. Dlatego też, naszą historyczno-edukacyjną przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego. Z zachwytem podziwialiśmy dostojność tego miejsca, cennych zbytków naszej kultury narodowej i z uwagą słuchaliśmy pani przewodnik, która zainspirowała najmłodszych słuchaczy do wysłuchania z „otwartą buzią” historii przodków i naszej. Żal było opuszczać to dostojne i tajemnicze miejsce, jednak dalsze atrakcje czekały na wycieczkowiczów. Z Rezydencji Królów, szlakiem królewskim udaliśmy się na położone poniżej Stare Miasto, które zachowało swój XIII- wieczny układ urbanistyczny z ogromnym rynkiem i charakterystycznymi bryłami Kościoła Mariackiego i Sukiennic – jednymi z najlepiej rozpoznawalnych obiektów zabytkowych w Polsce.

W Kościele Mariackim zachwycił nas Ołtarz Wita Stwosza, który udało nam się obejrzeć, dzięki idei Godzina dla Dzieci z Ołtarzem Wita Stwosza, Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbary Nowak. Ołtarz dłuta Wita Stwosza jest najcenniejszym, gotyckim zabytkiem kościoła Mariackiego w Krakowie, jednym z najcenniejszych dzieł
w naszej Ojczyźnie rozsławiającym ją na cały świat. To wspaniałe dzieło – pentaptyk – Wit Stwosz, słynny rzeźbiarz pochodzący z Norymbergi, wykonał na zamówienie Rady Miejskiej Krakowa w latach 1477–1489. Ołtarz kosztował 2808 florenów, tyle ile wynosił wówczas całoroczny budżet Krakowa.

Po wysłuchaniu hejnału płynącego z wieży Mariackiej Bazyliki i związanej z nim legendy udaliśmy się do Macdonald’s, na małe co nieco, aby następnie wyruszyć w poszukiwaniu dalszych edukacyjnych przygód.

I tak dotarliśmy do Ogrodu Doświadczeń, gdzie na sześciu hektarach parkowej zieleni znajduje się 100 oryginalnych, dużych urządzeń, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Dzieci miały możliwość wykonania różnych doświadczeń oraz brać udział w warsztatach podczas, których wykonywały ciekawe fizyczno- chemiczne eksperymenty, wykazując się dużą wiedzą.  Nasi wycieczkowicze, jako ostatni zwiedzający, nie chcieli opuszczać fantastycznego miejsca, jednak zabawa połączona z poznawaniem praw fizyki i natury dobiegła końca. Pora wracać.  Radośni, zadowoleni, pełni wrażeń około godziny 20.00, wróciliśmy do szkoły. Serdecznie dziękując za możliwość udziału w programie „Poznaj Polskę” z  niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.