Poznaj Polskę – wycieczka uczniów SP Jankowa do Wrocławia

W dniach 19–20 października  2022 roku uczniowie klas IV -VIII Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Jankowej  udali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Wycieczka została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” i dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Burmistrza Bobowej.

Naszą przygodę z Wrocławiem rozpoczęliśmy już w autokarze, ponieważ podczas jazdy nasza pani Pilot opowiadała nam różne ciekawostki dotyczące tego pięknego miasta. Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy było ZOO. Z zapartym tchem zwiedzaliśmy Afrykarium robiąc mnóstwo zdjęć. Następnie odwiedziliśmy zwierzęta lądowe, np. lwy, niedźwiedzie, pantery, ptaki, owady i gady, małpy, słonie, żyrafy, zebry, kangury – ależ to była zabawa! Kolejnym punktem programu pierwszego dnia była Panorama Racławicka. Rozpoczęliśmy od wizyty w Małej Rotundzie. Jest to specjalnie dobudowane pomieszczenie, które mieści prezentację ukazującą  historyczne aspekty bitwy pod Racławicami. Następnie udaliśmy się obejrzeć dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki.  Wielki panoramowy obraz (15 × 114 m) dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Poczuliśmy to na własnej skórze. Zachwyciliśmy się ogromem i kunsztem dzieła, dbałością o szczegóły i realizmem. Niesamowite było prawie niezauważalne przejście od płótna do ekspozycji trójwymiarowej. To była wspaniała lekcja historii
i sztuki jednocześnie. Na zakończenie pełnego różnorodnych wrażeń dnia udaliśmy się do parku Szczytnickiego, aby podziwiać pokaz wieczorny multimedialnej wrocławskiej fontanny. Mając za plecami
Halę Stulecia patrzyliśmy z ogromnym zachwytem na teatr światła i wody przy dźwiękach muzyki klasycznej.

Drugiego dnia spotkaliśmy się z panią przewodnik, która zabrała nas w podróż po historycznym Wrocławiu tropem krasnali i zabytków. Rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego i zwiedzania katedry pw. Jana Chrzciciela, następnie przeszliśmy obok Kolegiaty Świętego Krzyża, kościoła św. Bartłomieja, pomnika św. Jana Nepomucena, weszliśmy w Bramę Kluskową, poznając jej legendarną historię i trafiliśmy do Ogrodu Botanicznego. Ogród Botaniczny we Wrocławiu powstał w 1811 roku. Dzisiaj można tu podziwiać prawie 12 tysięcy roślin.  Powitał nas jesienną feerią barw i promykami słońca pomiędzy liśćmi. To był raj dla miłośników roślinek. Po zanurzeniu w świecie flory nadszedł czas na dalsze penetrowanie wrocławskich zakamarków – mosty, w tym Most Tumski; bramy; dziedzińce – dziedziniec Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, uliczki, np. ul. Więzienna. Wszędzie spotykaliśmy krasnoludki. W końcu trafiliśmy na rynek, aby podziwiać różnorodność kamienic i zakupić pamiątki. Następnie wędrując pięknymi ulicami, przechodząc przez mosty, doszliśmy do Muzeum Geologicznego, które ma swoją siedzibę w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Tutaj przenieśliśmy się w czasy prehistorii oglądając, m. in. skamieniałości roślin i zwierząt (głównie bezkręgowców) z Sudetów i całego świata, obejrzeliśmy różnorodne skały i wysłuchaliśmy wspaniałego komentarza. To była pouczająca lekcja biologii i geografii. Kolejnym miejscem, do którego zawitaliśmy było Muzeum Etnograficzne. Tutaj zgłębialiśmy kulturową zmienność Dolnoślązaków. Podziwialiśmy m. in. ubiory, naczynia, tkaniny, przedmioty codziennego użytku. Na koniec udaliśmy się na wrocławski Sky Tower, aby z wysokości zobaczyć Wrocław i jego okolice.

Dwa dni, które spędziliśmy we Wrocławiu były bardzo intensywnym czasem wypełnionym różnorodnymi doznaniami. Wszyscy jesteśmy zgodni, ze to piękne miasto i chcielibyśmy tam jeszcze wrócić.