Pan Robert Motyka laureatem wyróżnienia Mosty Starosty 2022

We wtorkowy wieczór, 24 maja w dworze Karwacjanów odbyła się XX gala Mostów Starosty. Nagroda honorująca ludzi kultury i sztuki. Wręczona została również po raz 12. Nagroda „Przęsło” dla młodych, poczatkujących i równocześnie utalentowanych i dobrze rokujących twórców.

Otwarcia gali dokonał Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego kilka dni temu dr n.med. Franciszka Rachela.

Kolejnym punktem gali był mini koncert w wykonaniu młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Na scenie wystąpiły Emilia Cisowska i Weronika Juruś przy akompaniamencie Tomasza Kubali i Mirosława Bogonia, a następnie zespól Rush, w składzie: Julia Król, Paweł Jędrzejowski, Mikołaj Tarsa i Bartłomiej Rafa (instruktor Agata Masztafiak).

Po zakończonym koncercie, odegrane zostało „Sto lat”, ku zaskoczeniu dyrektora Muzeum, obchodzącego w tym dniu swoje urodziny. Życzenia w imieniu zebranych złożyła starosta Maria Gubała.

„Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata – słyszy i widzi – i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienie”- od słów Josepha Conrada rozpoczęła swoje wystąpienie starosta Maria Gubała. – Tak jest z laureatami Mostów Starosty i Przęsła – widzą i słyszą więcej i starają się, abyśmy także słyszeli, widzieli oraz czuli więcej i za to im dziękujemy. Dzisiejszego wieczoru będę miała zaszczyt wręczyć mieszkańcom tej ziemi – nagrody, będące podziękowaniem za ich działalność na różnych płaszczyznach, za ich lokalny patriotyzm, za pamięć o korzeniach. Pomimo dzielących was niekiedy setek kilometrów, pomimo życia w „wielkim świecie”, wciąż pamiętacie o swoim pochodzeniu. I za to serdecznie dziękuję.

W tym roku Kapituła Mostów Starosty pod przewodnictwem starosty Marii Gubały w składzie: Ryszard Guzik – radny Rady Powiatu Gorlickiego i przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Zdzisław Tohl – dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Tadeusz Mikrut – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz Yvetta Walecka – podinspektor Wydziału Polityki Społecznej, Promocji i Informacji. dokonała wyboru 6 laureatów.

Wyróżnienia otrzymali:

Robert Motyka – za aktywność i wszechstronność w lokalnej działalności kulturalnej, w szczególności za osiągnięcia Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach,

Natalia Hładyk – za konsekwencję w popularyzacji łemkowskiej kultury plastycznej oraz efektywną pracę Centrum Kultury imienia Bohdana Ihora Antonycza w Gorlicach,

Elżbieta Knapik – dyrektor Biblioteki Biecz, za osobiste zaangażowanie w rewitalizację obiektu bieckiej książnicy i osiągnięcia w upowszechnianiu czytelnictwa,

Michał Szarowicz – za znaczące osiągnięcia twórcze w zakresie kompozycji i aranżacji muzyki współczesne.

Przęsło 2022 za imponujące osiągnięcia w dziedzinie poezji i sugestywne opowiadania o małej ojczyźnie otrzymała Urszula Honek.

Opis sylwetki pana Roberta Motyki laureata nominowanego do nagrody Mosty Starosty 2022:

Robert Motyka – pasjonat rzeźby i muzyki, ambasador naszej małej ojczyzny, który swoją działalnością udowadnia, że małe miejscowości mają wielki potencjał. Żyje się w nich ciekawie, realizując swoje marzenia. Od lat dostrzega integrująca rolę różnorakich działań w zakresie kultury. Pracę łączy z pasją rozsławiając gminę Bobowa i powiat gorlicki w dalekiej Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Kazachstanie, we Włoszech czy Francji. Swoją pasję artystyczną rozpoczął od malowania obrazów i rzeźbienia w drewnie. Głównie zajmuje się sztuką sakralną. Rzeźby wykonuje głownie na zamówienia do kościołów na Sądecczyźnie i dla prywatnych odbiorców. Można je podziwiać w Limanowej, Podłopieniu, Brzostku, Szczawie i Borowej Wsi na Śląsku. We współpracy z konserwatorami sztuki prowadzi prace restauratorskie wielu zabytkowych obiektów, wśród których między innymi znalazły się ołtarze w kościołach pw. św. Mikołaja w Siedliskach czy w Bieczu. Będąc w Bobowej warto przyjrzeć się fontannie z rzeźbą bobowskiej koronczarki. Ten symbol Bobowej wyszedł spod dłuta Roberta Motyki. W soboty, dłuto zamienia na batutę, gdyż od ośmiu lat jest kapelmistrzem orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach. Z orkiestrą jest związany od początku jej istnienia, czyli od roku 1983, a od 8 lat pełni funkcję dyrygenta. Od ponad 15 lat, wspólnie z młodzieżą ze szkoły podstawowej w Siedliskach organizuje koncerty kolędowo-noworoczne, „Z pieśnią przez dzieje Ojczyzny”, „Historia muzyką pisana”, „Muzyka łączy pokolenia”, „Habemus Papam”. Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, orkiestra wystąpiła z koncertem patriotycznym na krakowskim Rynku, podczas odsłonięcia popiersia Józefa Piłsudskiego i Wieniawy Długoszowskiego w Bobowej. Promując swoją małą ojczyznę koncertowała w Wiedniu, Częstochowie, Tyńcu, Krakowie-Łagiewnikach i Białej koło Legnicy. Orkiestrze patronuje Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa oraz Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Robert Motyka angażuje się również w działalność charytatywną, czy to jako doradca w sprawach artystycznych i gospodarczych dotyczących siedliskiej parafii, sponsor nagród w szkolnych konkursach, organizator niekomercyjnych koncertów, czy też wieloletni współpracownik Caritas Katowice, który wśród mieszkańców Siedlisk, Biesnej i Sędziszowej rozprowadził kilkadziesiąt ton produktów żywnościowych z Banku Żywności.

Głównym punktem gali, było wręczenie nagrody głównej – Mostu Starosty 2022. – Bardzo często zadajemy sobie pytanie: „dlaczego Bóg stworzył najpierw mężczyznę, a później kobietę”? Odpowiedź jest oczywista – stworzenie doskonałości wymaga przecież wielkiej uwagi i precyzji. Napoleon Bonaparte, znany z podboju Europy i dziesiątek kobiecych serc zwykł mawiać, iż „piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta – sercu. Pierwsza jest klejnotem, druga skarbem” – . – mówiła podczas laudacji starosta Maria Gubała. Po tych słowach nastąpiło wręczenie Mostu Starosty 2022 Ewie Wachowicz, za wybitne osiągnięcia w promocji sztuki kulinarnej i upowszechnianie kultury ziemi gorlickiej. Tegoroczna laureatka, nie kryjąc wzruszenia mówiła: „Gdy otrzymałam nagrodę Miss Polonia, mój tato nie był zbytnio zadowolny. Gdyby był tu ze mną dzisiaj, wiem, że byłby ze mnie dumny. To dla mnie wyjątkowa nagroda”.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach