Odkrywamy Małopolskę: Wycieczka szkolna u stóp Królowej Beskidów

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY – LEKCJA GEOGRAFII I ETNOGRAFII

23 września 2021 roku, w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Jankowej wybrali się na wycieczkę do Babiogórskiego Parku Narodowego. Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz Burmistrza Bobowej rodzice uczniów pokryli jedynie 10% wszystkich wydatków związanych z organizacją wycieczki. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego znajdującego się w Zawoi. Uczniowie obejrzeli  „Wystawę Stałą” poświęconą prezentacji walorów przyrodniczych i kulturowych regionu Babiej Góry. Obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną ukazującą piętra klimatyczno-roślinne, sieć wodną oraz sieć szlaków turystycznych w masywie Babiej Góry. Babia Góra jest masywem górskim w Paśmie Babiogórskim, należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Stanowi ona najwyższy punkt Beskidu Żywieckiego oraz całych polskich Beskidów. Najwyższym szczytem masywu jest Diablak, który ma wysokość 1725 m n.p.m. Dzieci dowiedziały się, że Babia Góra zwana jest „Matką Niepogód” i „Kapryśnicą”, ze względu na bardzo szybko zmieniającą się tam pogodę. Następnie oglądali mapę plastyczną Babiej Góry, gdzie mogli rozpoznać wszystkie miejsca, o których wcześniej się  dowiedzieli. W dalszej części wystawy obejrzeli  wnętrze chaty góralskiej.

Z zaciekawieniem oglądali oryginalne sprzęty, używane kiedyś w podbabiogórskich gospodarstwach oraz narzędzia wykorzystywane kiedyś w pasterstwie i przy produkcji sera. Z zachwytem podziwiały niezwykle efektowne stroje górali babiogórskich, zarówno bogaty strój kobiecy, jak i równie interesujący strój męski.

W końcowej części wystawy zapoznali się z najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami babiogórskiej flory i fauny. Niezwykłe wrażenie wywarła na dzieciach  imitacja wnętrza lasu, podświetlone okazy zwierząt i ptaków, odtwarzane ich głosy w interesujący sposób zaznajomiły nas z ożywioną przyrodą najwyższego po Tatrach masywu w Polsce. W ogrodzie znajdującym się obok muzeum mieli okazję poznać i zobaczyć występujące w tym regionie rośliny, także takie, których trudno jest szukać w innych miejscach Polski, rzadkie i zagrożone wyginięciem, jak również wiele gatunków objętych ochroną. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na spacer szlakiem ścieżki dydaktycznej „Mokry Kozub”. Z wieży widokowej podziwiały przepiękne pasmo górskie.

Kolejnym punktem programu wycieczki  było Muzeum Orawski Park Etnograficzny, gdzie z zaciekawieniem oglądali „Wystawę Stałą” i brali udział w warsztatach „Od ziarna do chleba”.  W trakcie zajęć zobaczyli, jak dawniej młócono zboże cepami, czyszczono ziarno na przetakach, ubijano je na kaszę w stęporze oraz dawne urządzenia młyńskie, które mełły ziarno na mąkę. Dowiedzieli się zarówno o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, jak i pracach związanych z jego przygotowaniem. Orawski Park Etnograficzny to malowniczo położony skansen regionalny tworzony od 1937 roku, otwarty w 1955 roku w Zubrzycy Górnej. Prezentuje on dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Uczniowie zapoznali się z budownictwem i kulturą mało znanego polskiego regionu, jakim jest Orawa. Najstarszym zabytkiem muzeum jest stojący na swoim miejscu od ponad 400 lat dwór Moniaków. Łączy on, zarówno w architekturze, jak i  wyposażeniu, cechy właściwe kulturze chłopskiej i szlacheckiej. Umieszczone w rozległym parku budynki obrazują życie i obyczaje chłopów o różnym statusie materialnym oraz szlachty. Oprócz przeróżnych zagród można było zobaczyć również pracownie rzemieślników, np. kuźnię czy  magiel.

Zmęczeni, głodni, ale zadowoleni uczestnicy wycieczki udali się na pyszny obiad do Restauracji Magnolia w Mszanie Dolnej.

Wycieczka miała charakter edukacyjny, przybliżyła uczniom historię i tradycję Małopolski, a szczególnie niełatwe życie i pracę ludzi w dawnych czasach oraz dała im  możliwość zobaczenia piękna przyrody babiogórskiej. Ponadto przypomniała uczniom  zasady ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętność korzystania z zasobów przyrody w czasie  aktywnego wypoczynku. Dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.