Seniorzy z Wilczysk i Siedlisk na spotkaniu promującym program Senior+

W dniu 26 września 2023 roku seniorzy z klubu seniora w Wilczyskach i Siedliskach uczestniczyli w spotkaniu promującym wieloletni program Senior+, który, w tym roku, odbył się w gminie Dębno. Seniorzy z naszej gminy zaprezentowali piękne rękodzieła, które tworzą każdego dnia w klubach. Wydarzenie to było doskonała okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń podczas degustacji wypieków oraz innych wyrobów kulinarnych przygotowanych przez seniorów.

W gminie Bobowa Klub Senior+ w Wilczyskach i Siedliskach funkcjonuje od roku 2022. Placówki, w których organizowane są zajęcia, zostały zmodernizowane, doposażone (m.in. w sprzęt komputerowy) i dostosowane do potrzeb Seniorów. Posiadają pełne zaplecze gastronomiczne w postaci dobrze wyposażonych kuchni, gdzie odbywają się zajęcia kulinarne, które są jedną z wielu form spotkań. Panie i Panowie chętnie dzielą się przepisami, tradycję łączą z nowatorskimi pomysłami, a kuchnia i smaki łączą nie tylko potrawy, ale i pokolenia.

Seniorzy uczestniczą w zajęciach rękodzielniczych, podczas których powstaje wiele ciekawych prac, kreatywność w połączeniu z talentem daje mnóstwo radości i satysfakcji.

O zdrowie i dobrą kondycję Klubowiczów dbają nie tylko opiekunowie, ale również fizjoterapeutka, pod której bacznym okiem nasi Seniorzy ćwiczą, spacerują, pływają i korzystają z obiektów sportowych jakimi dysponuje nasza miejscowość (m.in. tężni solankowej, siłowni).

Codzienne spotkania pozwalają uczestnikom na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, dają możliwość oderwania się od czasem trudnej i szarej codzienności, by podczas kilkugodzinnych zajęć w miłym towarzystwie czasem po prostu „pobyć”.

Członkowie Klubu uczestniczą w wielu wycieczkach i wyjazdach pro kulturowych do kina, teatru i muzeów, odwiedzają miejsca pamięci i zabytki naszej gminy (izba pamięci o Żydach mieszkających w Bobowej, synagoga, dwór w Jeżowie), są laureatami wielu konkursów i projektów realizowanych w naszym środowisku lokalnym (udział w konkursie parafialnym i pierwsze miejsce za najpiękniejszą palmę wielkanocną) promującym rodzimą koronkę klockową.

Seniorzy biorą aktywny udział w spotkaniach z ekspertami wielu dziedzin m.in. z psychologiem, kosmetologiem, radcą prawnym, funkcjonariuszami policji, informatykiem, uczestniczą w webinariach i konferencjach online. Spotkania w bibliotekach publicznych, a także obecność na wielu piknikach rodzinnych i integracyjnych, udział w uroczystościach okolicznościowych z racji przypadających świąt (Dzień Babci i Dziadka, walentynki, dzień kobiet, spotkania wigilijne, andrzejkowe czy bale karnawałowe) są formą terapii dla samych Seniorów, ale też i ich rodzin i osób, z którymi spotykają się na co dzień.

Są jubileusze i imieniny obchodzone w placówkach, wspólne biesiady i grillowanie, a także spotkania pokoleń m.in. podczas śpiewania pieśni patriotycznych z okazji świąt pierwszomajowych czy narodowego głośnego czytania z dziećmi z Placówek Wsparcia Dziennego.

Klub Seniora prowadzi własną kronikę, w której znajdują się zapiski i zdjęcia z wielu ważnych wydarzeń, podczas których są obecni seniorzy (otwarcia obiektów użyteczności publicznej – tężni solankowej, muszli koncertowej – coroczny międzynarodowy festiwal koronki klockowej, dożynki gminne itp.).

Zachęcamy jeszcze niezdecydowanych do przyłączenia się do grupy ludzi realizujących swoje plany i marzenia właśnie teraz, by jesień życia była kolorową przygodą.