XXV MFKK: Bobowskie Spotkania z Folklorem Pogórza

8 września 2024 r. na bobowskim rynku od godzin porannych odbywały się Ogólnopolskie Targi Rękodzieła, które zgromadziły twórców – rękodzielników oraz miłośników pięknych i unikatowych przedmiotów. Podczas tegorocznej edycji gościliśmy wystawców z różnego rodzaju rękodziełem m. in.: dekoracje lniane, malowidła na desce, oryginalną biżuterią z miedzi, wyroby z ceramiki, tekstylia domowe, zabawkami drewnianymi i rzeczami dla dzieci, wyrobami szydełkowymi, wiankami i bukietami z suszonych kwiatów. Ponadto Firma Juhas-Bis z Jankowej wystawiła smaczne serki wędzone. Niedzielne targi rzemiosła, jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem i przyciągnęły wiele osób.

W niedzielne popołudnie w amfiteatrze na kompleksie rekreacyjno-sportowym przy ul. Zielonej odbyły się Bobowskie Spotkania z Folklorem Pogórza, które zgromadziły miłośników muzyki ludowej. Przybyli goście podziwiali występujące na scenie zespoły i kapele: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Mała Koronka, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Jakubkowianie, Zespól Siennioki, Zespól Regionalny Pogórzanie, Klub Senior + Siekierczyna, Kapela Jastrzębia, Mirosław Witkowski oraz na zakończenie zabawa z Zespołem Vabank.
Na biesiadę przybyli zaproszeni goście w osobach: Pan Marcin Wąs Burmistrz Bobowej, Pan Bogdan Krok Przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej, Pan Grzegorz Janota z-ca Burmistrza Bobowej, Pani Joanna Małek Sekretarz Gminy Bobowa oraz Radni Gminy Bobowa.

Jako pierwszy na scenie wystąpił – Zespół Mała Koronka, który działa od 2018 r. przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, obecnie jako kontynuacja projektu „Szabasówka”. Zespół prezentuje folklor Pogórzan Zachodnich zdoliny rzeki Białej. Członkami zespołu jest trzydzieścioro troje dzieci w wieku od pięciu do piętnastu lat.
Choreografem zespołu jest Pani Magdalena Bulanda, kierownikiem muzycznym Pan Jan Malisz, a kierownictwem organizacyjnym jest pani Celina Job.

Kolejno zaprezentował się „Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Jakubkowianie”
Powstał on w 1996 roku i jest zespołem gminnym działającym przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna.
Ma na swoim koncie srebrną i brązową ciupagę zdobytą na Międzynarodowym festiwalu w Zakopanem. Posiada wiele innych trofeów, Grand prix 1,2,3 miejsc. Koncertuje w kraju i poza jego granicami.
Ma w swoim repertuarze suity lachowskie, pieśni kościelne, piosenki biesiadne, pieśni patriotyczne.
Obecnie w zespole jest 50 osób, w tym muzyka 7 osobowa.
Kierownikami zespołu są Elżbieta i Sławomir Bryniak, choreografią i muzyką zajmuje się Sławomir Bryniak.

Następnie wystąpił „Regionalny Zespół Siennioki”, który powstał z pasji do folkloru i muzyki ludowej.
Podstawą zespołu jest oczywiście kapela ale tworzy go również grupa dziecięca i starostowie. Ktoś powiedział, że Siennioki są zawsze tam gdzie dzieje się dobro, a więc chętnie prezentujemy się ze swoim repertuarem podczas wszelkich akcji charytatywnych, festynów, koncertów kolęd, uroczystości patriotycznych, kulturalnych i religijnych. Z wielka radością przyjęliśmy również zaproszenie na Waszą uroczystość.
W swoim krótkim dorobku ma już pewne osiągnięcia, do których zaliczamy
wielokrotne sukcesy podczas przeglądów konkursowych takich jak DRUZBACKA, ogólnopolski FESTIWAL „NA PRZYDROŻKU”, nagranie dwóch płyt czy nagrania dla TVP Polonia i TVP 2 podczas Europejskich Dni Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Największym jednak sukcesem jest dla SIENNIOKÓW uznanie w środowisku i aplauz słuchaczy. W występie wzięli udział najmłodsi uczestnicy zespołu, którzy bardzo emocjonalnie podeszli do tego zadania.

Na scenie wystąpił Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” powstał w 1965 roku w Gorlicach. Jednym z jego założycieli był Henryk Kuś. Od 1982 r. opiekę nad zespołem sprawuje Gorlickie Centrum Kultury. Wiodący program zespołu oparty jest na tradycyjnym folklorze Pogórza, zbliżony do form autentycznych i prezentowany w opracowaniu artystycznym. Zespół „Pogórzanie” posiada w swoim repertuarze tańce narodowe, suitę pogórzańską oraz suity taneczne innych regionów etnograficznych: rzeszowskiego i krakowskiego. Od momentu powstania do współczesności Zespół „Pogórzanie” koncertował w wielu miejscach naszego kraju oraz zagranicą, m.in.: na Węgrzech, w Bułgarii, Rosji, Słowacji, Ukrainie, Danii, Francji i Rumunii.
Zdobył w tym okresie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. Złote Serce Żywieckie”, „Brązową Ciupagę” – I miejsce dla zespołu „Pogórzanie” i kapeli na Jarmarku Ludowym „Roztańczony Chorzelów” w Chorzelowie. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wiele innych. Kierownikiem zespołu jest Agnieszka Mosoń – Malisz, a kierownikiem kapeli Stanisław Malisz.

Następnie sceną zawładnął Klub Senior + Siekierczyna, to śpiewająca grupa, która powstała przy Klubie Senior + w Siekierczynie trzy lata temu. Początkowo teatralno-kabaretowa z czasem skręciła bardziej w śpiewanie piosenek dawnych ludowych. Członkowie grupy nie stronią też od repertuaru biesiadnego, a nawet całkiem frywolnego.
Tak naprawdę członkowie tej grupy pochodzą z kilku miejscowości Gminy Ciężkowice. Dwa razy w miesiącu ćwiczą w Klubie Seniora w Siekierczynie. Występują nie tylko u siebie w Klubie ale także w ramach wymiany pomiędzy grupami seniorów w innych miejscowościach.
To ich drugi występ na Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej. Z seniorami występuje i ich pracę organizuje Pan Bogdan Krok Przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej.

Kolejno zaprezentowała się Kapela „ Pogórzanie” z Jastrzębi, której założycielem jest Mieczysław Król.
Kapela powstała1968r., a jej siedzibą jest Dom Kultury Jastrzębia.
Dorobek artystyczny kapeli to: 9 płyt CD, wydana książka pt. „Ej puoznos Jastrzębioka”, wystawy, opracowania naukowe na temat zespołu, koncerty krajowe i zagraniczne, odznaczenia samorządowe, powiatowe, wojewódzkie, resortowe, ministerialne (indywidualne oraz dla zespołu), dziesiątki nagród i dyplomów. Ponadto udział w Regionalnych Przeglądach Zespołów Grup kolędniczych w Tarnowie, Szczurowej, Krakowie, Podegrodziu, Lipnicy Murowanej, Dąbrowie Górniczej, Dębicy, Siedlcach, Ryglicach i Jastrzębi.
Ogólnopolskie Festiwale „Sabałowe Bajania” – Bukowina Tatrzańska
O F K i Ś L – Kazimierz Dolny n / Wisłą, Muzyka Ludów Europy – Toruń
Kapela prezentuje autentyczną muzykę ludową z regionu Pogórza Ciężkowickiego. Zespół liczy ok. 30 osób reprezentujących 3 pokolenia.
Kierownikiem zespołu jest Stanisław Deś.

Następnie na scenie zaprezentował się Mirosław Witkowski muzyk, wokalista, kompozytor, manager koncertowy, organizator koncertów kameralnych i plenerowych, recitali, warsztatów muzycznych, nauczyciel śpiewu i emisji głosu. Od 2021 roku ekspert Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. pozyskiwania i rozliczania środków zewnętrznych w obszarze kultury wysokiej i polityki społecznej.
Autor programu profilaktyki uzależnień „Zanim będzie za późno” realizowanego od 2012 r. oraz ogólnopolskiej i międzynarodowej edukacji kulturalnej „Mozart kontra Sinatra”.
Mirosław Witkowski jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz stypendystą renomowanej amerykańskiej uczelni muzycznej – Indiana University Jacobs School of Music w Bloomington, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe uzyskując tytuł ARTIST DIPLOMA.

Na zakończenie niedzielnego wieczoru Zespół VaBank porwał uczestników Bobowskich spotkań z Folklorem Pogórza do wspólnej zabawy.
Zespół powstał w 2015 r. i składa się z pięciu muzyków, którzy swoją pasję do muzykowania rozwijali od najmłodszych lat, od początku swojego istnienia działa w niezmienionym składzie: Dominik – perskusja oraz wokal, Dawid – saksofon/ klarnet, wokal, Bartek- gitara elektryczna, trąbka, Kamil – gitara basowa, Michał – instrumenty klawiszowe.
Przez lata wypracowali własny styl i brzmienie, które z powodzeniem trafia w gusta gości. Z racji, że wszyscy pochodzą z okolic Nowego Sącza, we krwi mają muzykę Lachowską, ale również potrafią dokonywać ciekawych połączeń i kiedy trzeba potrafią uderzyć w mocniejsze rockowe brzmienia.

Serdeczne podziękowania kierujemy do instytucji, organizacji i osób, dzięki którym przygotowanie i realizacja tegorocznego XXV Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej doszła do skutku.
A zatem serdecznie dziękujemy:
– Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dofinansowanie z funduszu promocji kultury.
– Samorządowi Województwa Małopolskiego za wsparcie finansowe Festiwalu,
– Panu Burmistrzowi Marcinowi Wąsowi oraz Samorządowi Gminy Bobowa,
– Panu Mirosławowi Walągowi – Staroście Gorlickiemu,

Dziękujemy Partnerom finansowym:
– Bank Spółdzielczy w Grybowie,
– Firmie „Nowak Mosty”
– Firmie Usługi Transportowe i Komunalne SZPILA,
– Firmie LIBROPOL,
– Firmie „DELIKATESY CENTRUM”
– Firmie BUDIMET – PSB,
– Firmie GÓR – STAL,
– OSTOJA Hotel & Restauracja
– Restauracji „KARCZMA ŚLIWKOWA BOBOWA”
– Firmie „Da Vinci”
XXV Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej będzie opisywany i relacjonowany przez lokalne media: RDN Małopolska, Gazetę Gorlicką, DTS Nowy Sącz, Bobowa 24, Halo Gorlice, Portale: Pogórze24.pl i naszabobowa.pl,
Konferansjerami tego wydarzenia byli: Marta Michalik i Janusz Michalik.

Dofinansowano ze środków MINISTRA KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO pochodzących FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY

PARTNER WYDARZENIA