W zdrowym ciele zdrowy duch. Uczniowie z Jankowej zdobywają szczyty

O tym, że mieszkamy w pięknej okolicy chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Otoczenie Beskidu Niskiego, nazywane przez wytrawnych turystów krainą łagodności oprócz ciszy i spokoju oferuje duże bogactwo kulturowe i przyrodnicze, czego wyrazem są utworzone parki krajobrazowe, pomniki przyrody oraz liczne wieże widokowe, które pomagają okiełznać ten piękny krajobraz. Właśnie jedna z nich była celem szkolnej wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej w Jankowej.

Przygoda rozpoczęła się o godzinie 6:45 na stacji PKP w Jankowej, skąd uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli pociągiem do Ptaszkowej. Po dojeździe do stacji docelowej całą ekipę czekała pięciokilometrowa piesza wędrówka niebieskim szlakiem na najwyższy szczyt Gór Grybowskich o nazwie Jaworze, liczący 882 m n.p.m. Szlak był świetnie oznaczony, rozpoczął się nieopodal stacji PKP i prowadził drogą w stronę kościoła parafialnego w Ptaszkowej, następnie przez pola i las, aż na pierwszy szczyt – Postawne 816 m n.p.m., aby w końcu doprowadzić nas na Jaworze, gdzie wznosi się 30 metrowa platforma widokowa, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok. Warto dodać, że szlak który pokonaliśmy jest fragmentem Szlaku Papieskiego, obok niebieskich oznaczeń posiada żółte krzyże – znaki Szlaku Papieskiego.

Po zdobyciu szczytu uczniowie rozpalili ognisko i upiekli kiełbaski. Wspólne rozmowy i wspominki mijającego już roku szkolnego spowodowały, że migiem przeleciały trzy godzinki. Przyszła pora na powrót. Wracaliśmy tą samą trasą z obowiązkowym postojem na lody przed wejściem na pokład powrotnego pociągu.

Wycieczki turystyczno-krajoznawcze niosą w sobie cenne wartości poznawcze, kulturotwórcze i zdrowotne. Dzięki swoim treściom i zasadom ich rola we współczesnej szkole powinna wzrastać i iść w parze z szukaniem nowych atrakcyjnych metod nauczania, form wypoczynku i rozrywki. Szkoła Podstawowa w Jankowej podąża tymi trendami, organizuje szkolne wycieczki turystyczno-krajoznawcze, aby stwarzać sytuacje, w których młodzież sama, w praktycznym działaniu zdobywa życiowe doświadczenie, nawyki i wzory postępowania. Świetna atmosfera wycieczek daje pewność, że… właśnie tędy wiedzie droga! Do zobaczenia na szlaku turystycznym wkrótce.