Świecka misjonarka w Szkole Podstawowej w Stróżnej

 21 marca 2019 r. w pierwszy dzień astronomicznej wiosny odbyło się spotkanie ze świecką misjonarką, kombonianką pochodzącą z Łużnej. Pan Dyrektor mgr Andrzej Płaziński serdecznie powitał gościa Panią Monikę Jamer. Pani Monika z szacunkiem i zadowoleniem przyjęła zaproszenie aby podzielić się wrażeniami z pobytu w Kenii.
Na misjach była dwukrotnie jako wolontariuszka w 2016r .i 2017r. Zdecydowała się na ponowny wyjazd, tym razem do Republiki Środkowoafrykańskiej na okres dwóch lat.
Wcześniej odbędzie kurs języka francuskiego w Demokratycznej Republice Konga. Zaprezentowała film z własną narracją, z którego można było dowiedzieć się o jej pracy na misji i codziennym życiu Kenijczyków. Na kadrach filmowych pojawiały się portrety dzieci, ich zajęcia, rehabilitacja. Widać zaangażowanie i profesjonalizm zawodowy  fizjoterapeuty Moniki, w to co robi dla tych niepełnosprawnych dzieci. W związku z tym , że 22 marca jest obchodzony Dzień Wody misjonarka opowiedziała w jaki sposób i ile czasu w Kenii trzeba poświęcić na wydobycie wody. Informacja jak dzieci zdobywają pożywienie, jak je szanują i dzielą się z drugim człowiekiem wzruszyła wszystkich. Film przybliżył również egzotyczne krajobrazy, roślinność, zwierzęta tego kraju.
                 Najbardziej miłym i wzruszającym momentem było nagranie filmowe pozdrowienia w języku polskim od kenijskiego chłopca z Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Lokichar.
                 Pan Dyrektor podziękował Pani Monice za wspaniałą prezentację, wyraził słowa uznania dla tak ofiarnej pracy, życząc zdrowia, sukcesów na misjach i bezpiecznego powrotu do kraju.