Piękna nasza mała Ojczyzna

5 czerwca 2019 roku – wczesny poranek, śpiew ptaków, pierwsze promienie słońca oświetlające ziemię, a obok Szkoły Podstawowej w Jankowej słychać radosny gwar. Uczniowie klas IV –VIII wyjeżdżają na wycieczkę do Wieliczki, Łagiewnik i Nowego Wiśnicza.

Pierwszy punkt wyprawy to zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Jako pierwsza tego dnia grupa turystyczna schodzimy pod ziemię, aby obejrzeć jej biały skarb i poznać sposoby wydobycia soli, a także tajniki ciężkiej pracy górników. Pokonujemy setki schodów, podziwiamy komory górnicze i ukryte w nich skarby, m. in.: rzeźby solne, makiety rekonstrukcyjne, narzędzia pracy. Słuchamy z uwagą opowieści pani przewodnik. Poznajemy historię Św. Kingi, podziwiamy kaplicę jej poświęconą. Następnie zwiedzamy podziemne muzeum, w którym z uwagą obserwujemy paradne stroje górników, dokumenty historyczne i eksponaty związane z tym miejscem. Utrudzeni i zadowoleni wychodzimy na powierzchnię i mrużymy oczy w słonecznym blasku.

Kolejnym punktem naszej podróży jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków – Łagiewniki. W tej światowej stolicy Bożego Miłosierdzia poznajemy biografię Świętej Siostry Faustyny, słuchamy o symbolice cudownego obrazu, zaglądamy do zrekonstruowanej celi zakonnicy. Udajemy się do kaplicy, aby powierzyć się opiece Pana Jezusa Miłosiernego i ucałować relikwie Świętej. Następnie przechodzimy do bazyliki mniejszej kształtem przypominającej okręt i kojarzącej się ze współczesną „arką przymierza”, w której znajdują ocalenie wszyscy pokładający nadzieję w miłosierdziu Bożym. W prezbiterium za dużym kamiennym ołtarzem jest tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej z zarysowanymi kontynentami, którą otacza targany silnymi wiatrami krzew, symbolizujący współczesny świat czy człowieka motanego różnymi prądami. W ten krzew nad tabernakulum wpisany jest obraz Jezusa Miłosiernego (pędzla Jana Chrząszcza), który przypomina, że w miłosierdziu świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście – jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II. Kolejno wyjeżdżamy na wieżę widokową, aby podziwiać panoramę Krakowa.

Po atrakcjach duchowych przychodzi czas na wzmocnienie sił cielesnych – posiłek, po którym udajemy się w dalszą trasę.

Ostatnią atrakcją dnia jest pobyt na zamku w Nowym Wiśniczu. Zwiedzamy pochodzącą z XIV wieku budowlę, podziwiając połączenie funkcji obronnych obiektu z dużymi potrzebami reprezentacyjnymi  jej fundatorów. Słuchamy ciekawostek historycznych, opowieści o dawnych czasach i obyczajach (szczególnie kulinarnych). Na zakończenie mamy okazję zażyć wirtualnej podróży po korytarzach zamkowych i popatrzeć na okolicę z „lotu nietoperza”.

Zadowoleni, nasyceni wrażeniami i wiedzą wracamy szczęśliwi do domów. Przeżyliśmy dobry dzień, który wzbogacił naszą wiedzę i obdarzył nas kolejnymi doświadczeniami.