Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Nie porzucili Boga i broni,
Na styku dwóch okupacji,
Wściekłe plakaty krzyczały o nich:
„Zaplute karły reakcji”.
Zaakceptować nie potrafili,
Rządów czerwonej zarazy,
I w Polskich Kresów powrót wierzyli,
Czekając na rozkazy…
”*


W piątek 8 marca 2019r. w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej odbył się koncert ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych którego organizatorem był Burmistrz Bobowej oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.
Święto Żołnierzy Niezłomnych przypadające na dzień 1 marca ustanowiono 3 lutego 2011r. by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, zapomnianym bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walcząc o wolną Polskę z bronią w ręku przeciwstawili się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Na uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bobowej swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, Radni Powiatu Gorlickiego Pan Adam Urbanek i Pan Krzysztof Flądro, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Małgorzata Molendowicz, Sekretarz Gminy Pani Zdzisława Iwaniec, Proboszcz Parafii w Bobowej ks. dr Marian Chełmecki, Komendant Komisariatu Policji w Bobowej Pan Artur Siedlarz, oraz Radni, Sołtysi, Dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych, mieszkańcy Gminy Bobowa.

Wszyscy przybyli by upamiętnić Niezłomnych w kolejną rocznicę tego wydarzenia i w skupieniu wysłuchać pieśni patriotycznych zaprezentowanych przez uczniów z chóru szkolnego SP w Bobowej, którego opiekunami są Państwo Patrycja i Łukasz Kruczkowie, ale przede wszystkim wsłuchać się we wspomnienia połączone z koncertem pn.
„Żołnierze Niezłomni
Podziemna Armia Powraca” w wykonaniu Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego. Artyści od 25 lat zajmują się tematyką Żołnierzy Wyklętych, połączyła ich idea prawdziwego patriotyzmu. Za swoją artystyczną działalność zostali wyróżnieni medalami Gloria Artis, które w imieniu ministra kultury wręczył im Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Piątkowy Koncert odbył się w otoczeniu wyjątkowej wystawy przedstawiającej sylwetki Żołnierzy Wyklętych, co potęgowało artystyczne doznania płynące ze sceny.

* P. Piekarczyk, L. Czajkowski, „Podziemna Armia Powraca