NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w ZSO

Z okazji tego od niedawna obchodzonego święta w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni. Dalsza ich walka była sprzeciwem wobec pojałtańskiego porządku, wprowadzającego w Polsce komunistyczny reżim ze wszystkimi skutkami totalistycznego ustroju. Za swój bunt zapłacili najwyższą cenę. Oprócz męczeństwa i śmierci, zostali na dziesiątki lat ,,wyklęci” z pamięci rodaków, a jeżeli się już o nich mówiło to wyłącznie jako o ,,polskich bandytach”. Do dnia dzisiejszego nie znamy miejsca pochówków tysięcy imiennych i bezimiennych bohaterów, których jedyną winą było to, że pozostali wierni hasłu: ,,Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieni na ulicy Rakowieckiej w Warszawie komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Adama Łazarowicza, por. Józefa Rzepkę, kpt. Franciszka Błażeja, por. Józefa Batorego, por. Karola Chmiela, mjr. Mieczysława Kawalca. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od roku 1945 dzieło Armii Krajowej. Mimo tej dotkliwej straty podziemne wojsko walczyło dalej z komunistycznymi oprawcami z SB, MO, NKWD. Za koniec zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierżanta Józefa Franczaka pseudonim ,,Lalek” dnia 21 października 1963 r. Aby uczcić to wydarzenie w całej Polsce odbywały się biegi ,,Wilczym Tropem”, właśnie na dystansie 1963 m.

Przez wiele lat nie wolno było mówić prawdy o antykomunistycznym podziemiu zbrojnym. Nie mówiono o tym w szkole, nie pisano w książkach. Dopiero po 1989 r., dzięki staraniom środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych, stowarzyszeń naukowych, oraz rodzin i przyjaciół pomordowanych 4 lutego 2011 r., Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Mottem naszej szkolnej akademii stały się słowa Zbigniewa Herberta: ,,(…) nie dajmy zginąć poległym (…)”. Zgodnie z tymi słowami przypomnieliśmy historię Polskiego Podziemia Niepodległościowego i jego największych bohaterów. Przybliżyliśmy sylwetki niektórych z nich min. Danuty Siedzikówny ps. ,,Inka”, rotmistrza Witolda Pileckiego, podpułkownika Łukasza Cieplińskiego, majora Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszkę”. Wspomnieniom o tych niezłomnych postaciach towarzyszyły piękne utwory liryczne i oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Zachęcamy wszystkich do własnych poszukiwań i odkrywania tych niesamowitych życiorysów ,,Żołnierzy Wyklętych”.

http://zso.bobowa.eu/index.php/9-aktualnosci/460-narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych