Na Zielonej Szkole uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stróżnej

Uczniowie klasy 8 i chętni z klasy 7 Szkoły Podstawowej w Stróżnej w dniach od 7-11 06.2021 brali udział w wyjeździe na Zieloną Szkołę do Bukowiny Tatrzańskiej ( możliwość zrealizowania bonu turystycznego). Opiekunem grupy była pani Maria Włudyka. Wyjazd został zorganizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową w Szalowej.
       Mieszkali w hotelu Grand Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej. Hotel w stylu alpejskim z widokiem na Tatry, położony na wzgórzu otoczonym lasem sosnowym. Obiekt Grand Stasinda usytuowany jest w Bukowinie Tatrzańskiej, 800 metrów od wyciągu narciarskiego.   Na miejscu dostępny jest też basen, z którego korzystali uczniowie. Śniadanie i obiadokolacja serwowane są codziennie w formie bufetu w jadalni.
   Pokoje i apartamenty wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych. Każdy z nich dysponuje łazienką oraz balkonem lub tarasem. Z niektórych pokoi i apartamentów roztaczają się widoki na góry. Na miejscu dostępny jest również stół do bilardu i stół do ping ponga.
W wolnej chwili można pograć w piłkę nożną, tenisa, siatkówkę oraz koszykówkę. Z kręgielni i kortu do squasha można korzystać za dodatkową opłatą.
(niektórzy pierwszy raz grali, ale była zabawa!)
W pierwszym dniu przeszliśmy ścieżką pod Reglami do Skoczni Marusarza.  Droga pod Reglami – szlak turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej u podnóża Tatr Zachodnich po ich północnej, polskiej stronie. Droga rozpoczyna się u stóp skoczni Wielka Krokiew w Zakopanem i kończy u wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach.
     Tatrzańskie dolinki to niesamowite miejsca, w których dostrzegamy niezwykłe piękno górskiej przyrody.
Byliśmy również w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Centrum realizuje działalność edukacyjną poprzez wystawy czasowe o tematyce związanej z Tatrami i ochroną przyrody, projekcje filmów przyrodniczych. Pierwszym punktem wycieczki jest największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców.
Spacer po Bukowinie Tatrzańskiej to prawdziwa atrakcja turystyczna. Kolejną był spacer Doliną Chochołowską. Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowiąca orograficznie lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Jest doliną walną. Administracyjnie leży na terenie wsi Witów.
Pobyt w Bacówce i wyrób serów był dla wszystkich ciekawostką.
    Wrażenie zrobił również Cmentarz na Pęksowym  Brzyzku w Zakopanem – pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, założony w drugiej połowie XIX wieku przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka. W Zakopanem niedaleko dolnych Krupówek przy ulicy Kościeliskiej znajduje się tzw. Stary Kościółek obok, którego mieści się cmentarz na Pęksowym Brzyzku nazywanym Starym Cmentarzem. Jest to jedna z najsłynniejszych nekropoli polskich, która o każdej porze roku przyciąga turystów.
Przez cmentarz przebiega jedna aleja, po której bokach w kilku rzędach usytuowane są groby. Znaczna część nagrobków to wspaniałe dzieła sztuki powstałe w pracowniach okolicznych artystów. Obecnie na terenie Starego Cmentarz chowa się osoby zasłużone dla Zakopanego, Podhala i Polski oraz zmarłych, którzy mają tu rodzinne grobowce.

Kolejnym punktem naszej wyprawy szkolnej było zwiedzanie Sanktuarium Św. Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej został wzniesiony w latach 1987-1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II w czasie VI pielgrzymki do Polski.

Krupówki to stały punkt programu.Krupówki to najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjna ulica w Zakopanem – w samym centrum miasta. Zaczynają się na skrzyżowaniu z Nowotarską i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe.Wzdłuż nich znajduje się wiele  punktów handlowych – sklepików z pamiątkami.

Można tam skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka dorożką i zdjęcie z misiem, w połowie Krupówek rozciąga się widok na Giewont.

   Wyjazd na zieloną szkołę należy uznać za udany.

Z przyjemnością wspominamy górskie wycieczki oraz zabytki, które zobaczyliśmy po raz pierwszy.

 Wspomnieniem jest galeria zdjęć. Zapraszamy.