Muzyczna gr. V kl. „0” ze Szkoły Podstawowej w Bobowej

W dniu 7 czerwca 2018 r. dzieci klasy „0” gr. V ze Szkoły Podstawowej w Bobowej pod opieką wychowawczyni Marii Ziomek i pedagoga szkolnego Pani Justyny Ćwiklik pojechały na wycieczkę do Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. W wycieczce udział wzięła także Pani Celina Job – pracownik Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa i rodzice.

Na początku wycieczki dzieci w Dworku Paderewskiego w sali koncertowej oglądały 30 minutowy film o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.
Następnie razem z przewodnikiem zwiedzały pięknie urządzone sale Dworku słuchając ciekawostek o dziełach oraz eksponatach znajdujących się w ich wyposażeniu.
Potem wszyscy uczestnicy wycieczki udali się nad staw, gdzie wspólnie odpoczywali podziwiając wspaniałe otoczenie wokół dworu, spożywając posiłek nabierali sił przed wspólnymi zabawami ruchowymi.
Po zabawach i krótkim odpoczynku dzieci na trawie przed Dworem Paderewskiego miały próbę Poloneza, tańcząc do muzyki Ogińskiego.
Próba Poloneza na trawie przed Dworkiem miała na celu zapoznanie dzieci z miejscem w którym dzieci tańczyły Poloneza 8 lipca 2018 roku podczas Koncertu Jubileuszowego „Śpiewajmy dla Niepodległej” w 100- rocznicę odzyskania Niepodległości Polski. Wszyscy pełni wzruszeń wrócili do Bobowej wspominając niezwykły wyjazd.

Natomiast 14 czerwca 2018 roku znowu cała grupa „V” kl. „0” ze Szkoły Podstawowej w Bobowej wraz z wychowawczynią Panią Marią Ziomek, Panią Pedagog Szkoły- Justyną Ćwiklik i rodzicami pojechała na następną wycieczkę do Kamiannej, aby tam spotkać się z Panią Urszulą Rojek- śpiewaczką koncertującą na międzynarodowych scenach z muzyką operową i operetkową w ramach warsztatów muzycznych „Dzieło muzyczne jako forma edukacji i wychowania”.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania z przewodnikiem drewnianego kościoła znajdującego się obok pasieki. Wszyscy uczestnicy wysłuchali krótkiej historii o powstaniu kościoła i o przedmiotach w nim się znajdujących. Następnie z przewodnikiem zwiedzali „Pasiekę” słuchając ciekawostek o życiu pszczół. Każdy z uczestników miał możliwość degustacji miodu.
Następnie wszyscy udali się do „Domu Honorat” w którym czekała Pani Urszula Rojek częstując uczestników wycieczki wspaniałymi słodkościami. Po wspólnym biesiadowaniu dzieci razem z Panią Urszulą śpiewały znane pieśni patriotyczne. Na koniec pobytu odbyła się w saloniku domu próba poloneza. Taniec ten wywołał łzy wzruszenia na twarzy nie tylko Pani Urszuli Rojek, ale i rodziców.
I to był znów dzień pełen niezapomnianych wrażeń, które zapewne wszystkim uczestnikom wycieczki pozostaną na zawsze w pamięci.

Nadmienić należy, że wycieczki tj. do Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i do Kamiannej odbywały się w ramach warsztatów muzycznych corocznego zadania „Dzieło Muzyczne jako forma edukacji i wychowania” wspierane przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie oraz Burmistrza Miasta Bobowa Pana Wacława Ligęzę, a także Wójta Gminy Grybów Pana Piotra Kroka.

Tekst i  fot.: M.Z.