„Edukacyjne wakacje szansą na ….” – projekt realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic – FIO 2016

„Edukacyjne wakacje szansą na ….” – taki tytuł nosi projekt, z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2016 z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach którego Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic zorganizowało w dniach 4 – 6 lipca 2016 r. edukacyjną wycieczkę po Małopolsce i edukacyjną kolonię w dniach 15-29 sierpnia 2016 roku w Darłówku nad morzem. Stowarzyszenie dla sprawnego przeprowadzenia projektu (m.in. pomoc w rekrutacji, pozyskanie opiekunów, sprawy organizacyjne) zawarło szerokie partnerstwa: m.in. ze Szkołą Podstawową w Sędziszowej, Zespołem Szkół w Siedliskach, Opieką Społeczną w Bobowej, Szkołą Podstawową w Biesnej. Również nieformalnie z Radą Rodziców przy Szkole Podstawowej w Sędziszowej i Sobotnio – Niedzielną Szkołą Języka Polskiego w Dolinie Na Ukrainie.

 

To czwarty projekt z FIO, realizowany przez nasze stowarzyszenie, dzięki któremu dzieci z Sędziszowej i okolic mogły wyjechać na atrakcyjną, edukacyjną kolonię. Rokrocznie organizujemy też edukacyjne wycieczki dla uczniów z naszej gminy.

 

W ramach projektu 60 beneficjentów miało możliwość ciekawie rekreacyjnie i edukacyjnie spędzić czas i wypocząć. Jesteśmy przekonani, że będzie to również miało wpływ na osiągnięcia edukacyjne w szkole beneficjentów projektu.

 

Kolonia

Koloniści, beneficjenci projektu dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2016 z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to uczniowie z kilku szkól powiatu gorlickiego: z Sędziszowej, Siedlisk, Biesnej. Mieliśmy też gości z Sobotnio-Niedzielnej Szkoły Języka Polskiego z Doliny na Ukrainie.

 

Koloniści, dzięki dużemu zaangażowaniu organizatora i kadry kolonijnej, mieli atrakcyjnie zorganizowany czas. Były to różne gry i zabawy  rekreacyjne, zajęcia integracyjne, sportowe, wycieczki. Zwiedzali Muzeum Oręża Polskiego i Muzeum Minerałów z największą w Polsce muszlą i skamieniałymi jajami dinozaurów w Kołobrzegu, Muzeum Bursztynu w Jarosławcu i Muzeum Morskie w Darłówku. Pobyt w Aquaparku w Jarosławcu był jedną z ciekawszych atrakcji kolonii. Dzieci wyszły na latarnię morską w Darłówku i miały wiele zajęć związanych z morzem: spacery jego brzegiem, kąpiele pod opieką ratownika, podziwianie zachodu słońca, a także samego Darłówka nocą. Odbywały się konkursy wiedzy, rozgrywki sportowe, wspólny śpiew i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Beneficjenci projektu wzięli udział w warsztatach literackich (pisanie wierszy, zapoznanie się z legendami związanymi z Pomorzem i Bałtykiem, układanie haseł reklamowych, pytań do konkursów tematycznych) i warsztatach plastycznych (zapoznanie z ciekawymi technikami plastycznymi, wykonywanie rzeźb w piasku, kartek dla sponsorów, dekoracji o tematyce morskiej). Na warsztatach przyrodniczych poznawali typy wybrzeża bałtyckiego, florę i faunę Pobrzeża Bałtyku, genezę powstania wzniesień na Pojezierzu i Pobrzeżu. Zajęcia warsztatowe miały walory edukacyjne, a także rozwijały u dzieci kreatywność, twórcze myślenie oraz atrakcyjne zagospodarowanie wolnego czasu.

 

Koloniści zapoznali się ze Słowińskim Parkiem Narodowym. „Ruchome wydmy” – pustynia nad morzem, w tym wydma Łącka, zrobiły na kolonistach niemałe wrażenie. Zwiedzili też Wyrzutnię Rakiet w Rąbce, gdzie Niemcy przygotowywali w czasie II wojny światowej rakietę dalekiego zasięgu – był nią „Posłaniec Renu”. To muzeum na powietrzu największe wrażenie zrobiło na chłopcach. Oni bardziej niż dziewczynki interesują się techniką, ale i kolonistki słuchały z zainteresowaniem opowiadania przewodnika. Rejs statkiem po Łebsku – największym jeziorze przybrzeżnym Polski – był dla wszystkich wielką atrakcją.

W czasie kolonii zwiedzaliśmy Darłowo wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich.
W ramach Nocy Latarni Morskich w Muzeum Morskim w Darłówku wysłuchaliśmy ciekawego benefisu latarników – była to wspaniała lekcja historii latarń i pracy latarników.

Podczas wycieczki do Kołobrzegu koloniści zapoznali się z dziedzictwem kulturowym i historią Kołobrzegu poprzez zwiedzenie Starówki, katedry i Muzeum Oręża Polskiego. Odbył się spacer po molo, a także niezapomniany wyjazd do Aquaparku w Jarosławcu, z falą morską, rwącą rzeką i różnorodnymi basenami.

Pogoda, która się zdecydowanie poprawiła w drugim tygodniu kolonii, dała beneficjentom wiele możliwości zabaw na plaży i kąpieli w morzu. Niemal codziennie odbywał się aerobik lub tańce integracyjne. Koloniści wspólnie śpiewali piosenki, przygotowywali pytania konkursowe, uczestniczyli w konkursach w grupach mieszanych – jednym słowem integrowali się.

Dzieci spotkały się też z ojcem Rajmundem z Nairobi, który piękną polszczyzną zachęcał naszych kolonistów do poszerzania wiedzy i przykładania się do nauki, ponieważ – jak podkreślał – dzieci w Afryce niejednokrotnie nie mogą chodzić do szkoły, gdyż ich rodzice są zbyt biedni. Dodał, że czasami cała wioska składa się na edukację jednego dziecka.

 

Kadra kolonijna to osoby, które bezinteresownie poświęcili swój wolny czas (pracowały w trybie wolontariatu), aby uczniowie z naszych wiosek i goście z Doliny (Ukraina) mogli zobaczyć piękne Pobrzeże Bałtyku, poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę, poznać nowych kolegów i przyjaciół oraz nabrać sił do pracy w nowym roku szkolnym.

 

Wychowawcy: pani Liliia Iakuts, pani Anna Durlak-Ligęza, pani Małgorzata Laskowska, pan Paweł Szura.

Pielęgniarka: pani Jolanta Dobek

Student wolontariusz: pani Roksolana Yakuts

Kierownik kolonii i koordynator projektu: Anna Wiejaczka

W trakcie realizacji kolonii wiele pozytywnego wsparcia otrzymaliśmy od sponsorów, sympatyków i rodziców dzieci uczestniczących w kolonii.

 

Wycieczka

Zwiedzaliśmy Małopolskę

W dniach 4 – 6 lipca 2016 Stowarzyszenie Przyjaciół wsi Sędziszowa i Okolic w ramach projektu FIO 2016 „Edukacyjne wakacje szansą na ….” zorganizowało edukacyjną wycieczkę po Małopolsce, w której uczestniczyło 39 uczniów (w tym 30 z projektu) z Sędziszowej, Siedlisk, Stróżnej, Bobowej (gmina Bobowa) i z Biesnej (gmina Łużna).

Młodzież zwiedziła Wawel – Wawel Zaginiony, Skarbiec i Zbrojownię, Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, Podziemia Krakowa, Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Jana Matejki – Koryznówkę i Zamek w Nowym Wiśniczu, kościół św. Leonarda i Szymona w Lipnicy Murowanej, Parku Miniatur i Warownię w Inwałdzie. Większość obiektów zwiedzaliśmy z przewodnikami. Noclegi mieliśmy w Domu Pielgrzyma w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odwiedziliśmy nie tylko klasztor O.O. Bernardynów, ale też udaliśmy się na kalwaryjskie dróżki. Oprócz walorów edukacyjnych i rekreacyjnych wyjazd miał cel krajoznawczo-turystyczny i integracyjny.

Trzy miejsca – Stare Miasto Kraków, Kalwaria Zebrzydowska i Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej – to zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Beneficjenci przygotowali się do edukacyjnej wycieczki poprzez opracowanie tematów związanych z historią, kulturą i ważnymi postaciami związanymi z Małopolską. Po wycieczce wyrazili krótkie opinie na temat zwiedzanych miejsc (poniżej niektóre wypowiedzi).

Opiekunami-wolontariuszami na wycieczce byli: Anna Durlak-Ligęza i pani Ewa Jurek (nauczyciele Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej), pani Małgorzata Laskowska i pan Paweł Szura (nauczyciele w Zespole Szkół w Siedliskach). Kierownikiem wypoczynku była pani Anna Wiejaczka – prezes stowarzyszenia, wieloletni organizator wakacyjnych wyjazdów edukacyjnych (kolonii, obozów, wycieczek dla dzieci i młodzieży zarówno z Gorlic, Szymbarku jak i Sędziszowej i okolic), która również pracowała jako wolontariusz.

Przedstawiamy wypowiedzi beneficjentów edukacyjnej wycieczki po Małopolsce:

„Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach to szczególne miejsce, które wywarło na mnie ogromnie wrażenie.

Jest to nie tylko miejsce gdzie zostały zgromadzone pamiątki po Karolu Wojtyle, ale miejsce gdzie dzięki różnym animacjom i najnowszej technologii możemy poczuć się jak by sam Jan Paweł II był tam obecny.

16 sal pozwoliło nam przejść życie papieża od 18 maja 1920 do 2 kwietnia 2005 roku.

Podczas naszej wędrówki zobaczyliśmy miliony zdjęć, przedmiotów których używał papież oraz jeden przedmiot który miał odebrać nam Ojca Świętego już 13 maja 1981 roku, kiedy to Mahmet Ali Agca postrzelił go na placu Świętego Piotra w Watykanie.

Muzeum przybliżyła nam młodym ludziom wciągniętym tak często w wir internetu, kim był ten człowiek, który wywoływał uśmiech na twarzach ludzi z całego świata, a uśmiech ten otrzymał zapewne od samego Boga.

Ogromny szacunek oraz podziw należy się naszej pani przewodnik, która we wspaniały sposób opowiadała o tych radosnych i smutnych momentach w życiu Karola Wojtyły.

Musimy pamiętać, że muzea powstają nie dlatego, żeby odwiedzając je tracić czas, ale po to aby przekazać nam młodym pokoleniom te historie, których tak często nie znamy ale są naprawdę ważne.

Podsumowując, muzea odwiedzajmy a to w Wadowicach szczególnie, bo dzięki niemu możemy jeszcze bardziej poznać człowieka który były wyjątkowy i tak bardzo bliski naszemu sercu…”

 Iwona Zięba

„Wawel to wspaniały zamek i pomnik polskiej kultury sławny na cały świat, jest obowiązkowym punktem dla turysty zwiedzającego Małopolskę. Niedawno ku mojej ogromnej radości sam mogłem zwiedzić to wspaniałe miejsce razem z innymi uczestnikami wycieczki pod kierownictwem Anny Wiejaczki. Podziwialiśmy różne miejsca w zamku, jednak na mnie największe wrażenia wywarła zbrojownia i wspaniała, niemożliwa do opisania wręcz kolekcja broni siecznej i palnej, armat, pancerzy, tarcz, sztandarów, oraz ozdobnych naczyń. Odwiedziliśmy także Kaplicę Zygmuntowską i krypty wawelskie ze znajdującymi się tam grobami królów i innych wielkich Polaków. Te wspaniałe wrażenia przypieczętowała możliwość zobaczenia słynnych krużganków, o których już wiele wcześniej słyszałem. Wycieczka bardzo mi się podobała, liczę, że będzie takich więcej oraz że będę mógł w nich uczestniczyć”.

Rafał Marszał

Zdjęcia: Anna Durlak-Ligęza, Anna Wiejaczka.

opracowanie:

Anna Wiejaczka – koordynator projektu,

kierownik kolonii, prezes stowarzyszenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *