Dożynki Gminne – Jankowa 2016

Święto plonów Gminy Bobowa odbyło się 28 sierpnia 2016 r. w Jankowej. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa koncelebrowaną pod przewodnictwem proboszcza parafii Bobowa ks. dra Mariana Chełmeckiego. Kazanie do licznie zebranych w kościele wiernych wygłosił proboszcz parafii ks. Piotr Pośliński.

Po nabożeństwie nastąpił przemarsz barwnego korowodu dożynkowego na plac przy szkole w Jankowej. Korowód poprowadziła grupa młodzieży w strojach krakowskich, za nią podążała kapela z zespołu „Start”, Burmistrz Bobowej wraz z małżonką i starostami dożynkowymi, grupy dożynkowe z wieńcami i wszyscy uczestniczący we mszy świętej. Drużba – Marcin Wąs, przywitał ze sceny przyśpiewkami zaproszonych gości. Burmistrz Bobowej – Wacław Ligęza otrzymał z rąk starościny dożynek pani Barbary Falisz oraz starosty dożynek – pana Stanisława Bulandy chleb, którym dzielił się z gośćmi i mieszkańcami Gminy Bobowa. Zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników uroczystości powitał Burmistrz Wacław Ligęza. W swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, podkreślił, że „ Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, to święto chleba. Dożynki to okazja, by oddać szacunek tym, którzy najbardziej z  nas znają wartość chleba. Dla rolników nie ma określonej godziny na rozpoczęcie i zakończenie pracy. Pragnę podziękować rolnikom za ich ciężką całoroczną prace, za wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej. Składam Wam słowa najwyższego uznania”. Złożył życzenia rolnikom, mieszkańcom i gościom, „aby nigdy nie zabrakło na Waszych stołach chleba – najważniejszego symbolu dożynek, symbolu dostatku, sytości i obfitości”.

W trakcie trwania prezentacji grup dożynkowych komisja artystyczna w składzie: Sekretarz Gminy – pani Zdzisława Iwaniec (przewodnicząca), pani Żaneta Framęga, pani Joanna Malec – pracownicy Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, oceniła wieńce biorące udział w Gminnym Konkursie Wieńca Dożynkowego.

Jako pierwsza zaprezentowała się na scenie grupa dożynkowa z Bobowej i Berdechowa, która przekazała chleb i wieniec dożynkowy Małgorzacie i Józefowi Gucwom. Brzana obdarowała chlebem wicestarostę Jerzego Nalepkę, wieńcem Małgorzatę i Bogdana Semlów. Burmistrz Bobowej wraz małżonką otrzymali chleb od sołectwa Sędziszowa, a ks. Jacek Kupiec chleb i wieniec dożynkowy. Krystyna i Ryszard Job zostali obdarowani chlebem i wieńcem przez grupę dożynkową z Siedlisk. Chleb i wieniec dożynkowy ze Stróżnej przekazano Urszuli i Piotrowi Hołda. Państwo Stanisław i Justyna Martuszewscy otrzymali chleb i wieniec od grupy dożynkowej z Wilczysk. Na koniec zaprezentowała się grupa dożynkowa z Jankowej, która chleb przekazała Burmistrzowi Bobowej wraz z małżonką oraz chleb i wieniec Renacie i Robertowi Bogusz.

Po zakończonej prezentacji Pani Zdzisława Iwaniec ogłosiła werdykt i wręczyła pamiątkowe dyplomy reprezentantom grup dożynkowych. W kategorii „Wieniec Tradycyjny” I miejsce zajęła Sędziszowa, Bobowa i Berdechów, II miejsce Jankowa, Stróżna, Siedliska, III Brzana i Wilczyska.
Starostowie dożynek obdarowali pamiątkowymi upominkami zaproszonych gości.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz tańca ludowego oraz towarzyskiego w wykonaniu zespołów „Spod Pustek” oraz „Arabseca” z Łużnej. Przed publicznością zaprezentowała się również znana gawędziarka Maria Wąsik.

Na zabawie tanecznej, która trwała do późnych godzin nocnych przygrywał zespół „Start”. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jankowej przygotowały przepyszne przekąski, ciasta oraz dania gorące.

Gminne Dożynki w Jankowej zaszczycili swoją obecnością: Posłowie na Sejm RP Pani Barbra Bartuś i Pan Arkadiusz Mularczyk, Senator RP Pan Stanisław Kogut, Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Pan Jerzy Nalepka, Komendant Komisariatu Policji w Bobowej Pan Artur Siedlarz.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *