Co nam zostawił ks. Jan?- Otwarcie wystawy pamiątek po ks. Janie Czubie

W niedzielę 15.10.2017r. roku w bibliotece parafialnej w Bobowej otwarta została stała wystawa pamiątek po księdzu Janie Czubie – misjonarzu, który zginął męczeńską śmiercią w 1998 roku w Kongo, a wcześniej był wikariuszem w Bobowej.

Okazją do stworzenia ekspozycji była zbliżająca się 20. rocznica jego śmierci i związane z nią obchody zaplanowane na cały nadchodzący rok, którego inauguracja odbędzie się 27 października w kościele parafialnym.

Przedmioty, którymi zaopiekowała się Grupa ks. Jana Czuby, zostały przekazane kilka lat temu ks. Tomaszowi Gołąbkowi przez brata misjonarza. Stworzenie godnego miejsca dla zachowanych przedmiotów i dokumentów stało się możliwe dzięki reorganizacji prowadzonej pod nadzorem pani Lucyny Hartig biblioteki oraz życzliwemu wsparciu pana burmistrza Wacława Ligęzy, który zapewnił środki na wykonanie regałów.

Otwarcia wystawy dokonał ksiądz ks. dr Krzysztof Czermak wikariusz biskupi ds. misji  a także autor książki o ks. Janie Czubie „Zostaję na miejscu do końca”, który przez całą niedzielę głosił okolicznościowe kazania dla parafian. Stwierdził, że bobowianie mieli wyjątkowe szczęście obcować z tak wyjątkową postacią, jaką był ksiądz Jan – jedyny polski ksiądz diecezjalny (a nie zakonnik), który zginął na misjach jako męczennik.

Ksiądz proboszcz Marian Chełmecki również wyraził swoją radość z faktu, że pamięć o byłym bobowskim wikariuszu ożywa i będzie przybierać różnorodne formy przez cały rok obchodów.

Wkrótce mieszkańcy Bobowej i goście będą mogli zwiedzić wystawę i przypomnieć sobie postać misjonarza. Organizatorzy zwracają się też do wszystkich, którzy posiadają jakieś pamiątki związane z ks. Janem, aby wzbogacili nimi powstałą ekspozycję.

Tekst: Małgorzata Molendowicz