Bobowskie Spotkania z Literaturą- Dzień I

Biblioteka Publiczna w Bobowej realizuje projekt pod nazwą „Bobowskie spotkania z literaturą”.

W ramach projektu 1 października 2018 odbyło się uroczyste otwarcie, podczas którego przekazane zostały szczegółowe informacje dotyczące projektu. Panie bibliotekarki: Celina Job i Monika Kopiec przygotowały wykład dotyczący historii Biblioteki Publicznej oraz wpływu czytelnictwa na rozwój społeczeństwa. Nastąpiło otwarcie ekspozycji „Biblioteka. Miejsce tajemnicy”, która prezentuje fragmenty literatury opowiadające o bibliotekach jako miejscach niezwykłych. Wśród cytatów znajdziemy akapity nie tylko z dzieł intelektualistów – między innymi Eco, Sartre’a, Miłosza, Borgesa, ale także wyjątki z literatury popularnej. Teksty zwracają uwagę na metafizyczny aspekt bibliotek, które nie są jedynie miejscem składowania książek. Biblioteki w literaturze bywają scenerią emocjonujących wydarzeń, niesamowitych odkryć. Dla czytelników biblioteka stać się może również miejscem początku podróży. Tu wyobraźnia zaczyna wędrować – w czasie, przestrzeni, poprzez światy – tropiąc tajemnicę. Ilustracją tekstów są archiwalne zdjęcia bibliotek w oryginalnym opracowaniu graficznym.

Pierwszą część wydarzenia zakończył wernisaż wystawy pokonkursowej pt. „Kartka z pamiętnika twórczego Czytelnika”. Konkurs miał na celu: zachęcenie do czytania książek, promowanie książek poczytnych autorów, zachęcanie dzieci i młodzieży do korzystania z usług biblioteki, rozbudzanie wyobraźni twórczej, dbałość o kulturę języka, doskonalenie mowy (stylu, ortografii) poprzez własny proces twórczy, dbałość o kulturę i etykę języka. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI, VII, VII oraz III gimnazjów.

W konkursie zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną wzięło udział 42 czytelników. Poziom konkursu była bardzo wysoki i wyrównany. Nagrodzonych zostało 23 osoby.

Drugą część projektu stanowiło spotkanie młodzieży z poetami i pisarzami  podczas  XXVIII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Inicjatorem spotkań literackich jest Andrzej Grabowski– poeta, prozaik, twórca poezji oraz literatury dla dzieci i młodzieży, Kawaler Orderu Uśmiechu. Uczestnicy spotkania mieli możliwość kontaktu z żywym słowem. Poznali poetów, literatów i artystów nie tylko z Polski ale także z Ukrainy, Wietnamu, Węgier, Czech i Australii, którzy promują swoją twórczość, dzielą się swoimi doświadczeniami literackimi, pasją oraz pomysłami. Wydarzenie było interesującą lekcją z kręgu literatury, kultury, oraz stosunków międzynarodowych.