Obowiązek wymiany starych nieekologicznych urządzeń grzewczych na nowoczesne ekologiczne kotły
Urząd Miejski w Bobowej uprzejmie przypomina mieszkańcom Gminy Bobowa o zbliżającym się terminie wymiany starych nieekologicznych urządzeń grzewczych na nowoczesne ekologiczne kotły. Obowiązek ten wynika z Uchwały Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa).
Zgodnie z uchwałą od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce można eksploatować kotły na paliwa stałe o parametrach emisji nie gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Więcej informacji na temat kotłów zgodnych z wymogami ekoprojektu znajdą Państwo pod adresem : https://powietrze.malopolska.pl/baza/wymagania-ekoprojektu-dla-urzadzen-grzewczych-na-paliwa-stale/
Listę urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu można znaleźć na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/.
Zgodnie z uchwałą antysmogową nie jest wystarczające spełnienie przez urządzenie grzewcze wymagań tzw. klasy „ 5.” Kocioł na paliwa stałe musi posiadać automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących drewno) i nie może być wyposażony w ruszt awaryjny.
Ustawa antysmogowa wyznacza okresy przejściowe dla obecnie użytkowanych kotłów na węgiel i drewno tj;
- Do końca 2022 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.
- Do końca 2026 roku należy wymienić kotły, które spełniają przynajmniej podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
- Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności.
Ustawa wprowadza także obowiązek wymiany lub doposażenia kominków w urządzenia redukujące emisję
- Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu.
- Od 1 stycznia 2023 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%.
Kominki, które nie spełniają wymagań w zakresie ekoprojektu lub sprawności cieplnej na poziomie co najmniej 80%, od 2023 roku muszą zostać wymienione lub wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.
Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego i obowiązuje wszystkich na obszarze województwa małopolskiego (poza Krakowem). Wprowadzone ograniczenia obejmują instalacje, w których spalane są paliwa stałe. Przepisy dotyczą więc kotłów, pieców, kominków, ale również procesów produkcyjnych, wędzarni, suszarni, gastronomii, itp.