Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Snivanie z paliczkami”

Do 17 września 2020 roku w sali widowiskowej w Bobowej będzie czynna wystawa słowackiej artyski Martiny Konkol‘ovej z Preszowa pt. „Snivanie z paliczkami”.
Zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji po wcześniejszym kontakcie tel.: 18 351 40 13

MARTINA KONKOĽOVÁ urodziła się w Preszowie. Jej zainteresowanie technikami tekstylnymi ujawniło się już w dzieciństwie. W domu wykorzystywała ramy do wykonywania szalików i haftu gobelinowego otrzymane od swojego ojca. Zamiłowania do rysunku i zainteresowania nauką różnych technik tekstylnych, haftowania nauczyła ją mama, która uczyła się w szkole tekstylnej w Rużomberku.

Jest znana w internecie jako liptowska koronczarka: http://www.liptovskacipkarka.blog.cz/

Lubi koronkę pod każda postacią, np. gdy ma nastrój na klasykę wykonuje czepce. Gdy ma pomysł na nowoczesność, wtedy można oczekiwać nowego dzieła. Nie ogranicza się tematem ani formą. Odkrywa w sobie nowe rzeczy. Uwielbia nosić dużą kolorową biżuterię. Jej praca zaczyna się od prostych szkiców, tworzy wzór, który następnie wykonuje. Nie wszystkie szkice od razu zamienia w gotowe prace, niektóre czekają nawet latami. Sama wybiera tematy, które umieszcza na wzorach, np. owady. architektura indyjska, motywy ludowe. Tworzy przestrzenne owady w 3D z włókien pochodzenia roślinnego z których formowana jest nić. Lubi kolory i ich szalone kombinacje, współgrające z typowymi dla niej uczuciami.

Bierze udział w wystawach, konkursach i pokazach mody. Interesuje się tradycyjnymi słowackimi strojami ludowymi, historią mody i technikami tekstylnymi. Gromadzi tradycyjne ubiory i przedmioty do ich realizacji. Technika koronki klockowej pozwala jej zrealizować i wyrazić swoje myśli, marzenia i pragnienia za pomocą nici. Artystka projektuje i rysuje wzory głównie nowoczesną koronkę klockową, która od dawna stała się dla niej techniką w której tworzy najbardziej niesamowite prace.