Zagadka ludzkiego altruizmu, czyli bezinteresowna pomoc-spotkanie czytelnicze w SP w Stróżnej

 

„Żyć dla innych to nie tylko prawo obowiązku, ale również prawo szczęścia”

August Comte

13 lutego 2020 r. w SP w Stróżnej obyło się spotkanie czytelnicze pod hasłem „Ratujemy ludzi”. Tym razem do czytania zostali zaproszeni przedstawiciele specyficznej, wyjątkowej grupy społecznej, która niesie pomoc innym.

Czy może być coś piękniejszego w człowieku niż chęć niesienia pomocy innym  oraz bezinteresowna gotowość do poświęceń, niekiedy nawet kosztem własnego zdrowia, a nawet życia? Do takich ludzi należą: Kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Bomed Lekarz Pani Lucyna Broniek, Ratownik Medyczny Pan Ireneusz Wojtas, Prezes straży, Radny Pan Tomasz Tarasek oraz Policjant-Dzielnicowy Stróżnej Pan Krzysztof  Mirek. Pan Dyrektor Andrzej Płaziński witając zacnych gości podkreślił, że są to bardzo trudne zawody, osoby je wykonujące niejednokrotnie pierwsze pojawiają się na miejscu zdarzenia. To oni pierwsi oceniają rozmiar katastrofy, stan poszkodowanych, zabezpieczają teren wypadku. Na spotkaniu gościł również Ksiądz Kanonik Antoni Bochenek. Nasi goście czytali opowiadania o dzieciach, które uratowały życie ludziom znajdującym się w niebezpieczeństwie. Warto podkreślić, że historie opowiedziane w książce Barbary Gawryluk pt. „Mali bohaterowie” zdarzyły się naprawdę w różnych, małych i dużych, polskich miejscowościach. Żeby zostać bohaterem nie trzeba dokonywać nadludzkich czynów i mieć wielką moc. Mali bohaterowie udowadniają, że najważniejsza jest wrażliwość, odwaga, wiedza i chęć niesienia pomocy. Trzeba też znać numery alarmowe i umieć z  nich skorzystać.

Bezinteresowna pomoc chorym, słabszym, poszkodowanym czy pokrzywdzonym jest szlachetnym działaniem podejmowanym z potrzeby serca, to najlepsza nauka człowieczeństwa. Pomagając bezinteresownie sprawiamy, że świat, w którym żyjemy staje się bardziej przyjazny i bezpieczny. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat.

Nasi prelegenci po przeczytaniu opowiadań zaznaczyli, że nr 112 stał się numerem uniwersalnym. Dzwoniąc na ten numer uzyskujemy pomoc od służby zdrowia, straży i policji. Prelegenci udzielili rad, wskazówek jak postępować w nagłych wypadkach, podkreślili, że w każdej sytuacji najważniejsze jest opanowanie i spokój.

Na zakończenie spotkania uczennice z  Młodzieżowej Rady Szkolnej wręczyły gościom kwiatuszki symbolizujące serce za serce.