Wojenne wspomnienia w SP w Stróżnej

24 września z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w SP w Stróżnej odbyło się spotkanie czytelnicze pod hasłem „Wojenne wspomnienia”. Na prelekcję zostali zaproszeni : zasłużona polonistka naszej szkoły Pani Marianna Michniak oraz mieszkaniec Stróżnej Pan Jerzy Jankowski. Na spotkaniu gościł także ks. Kanonik Antoni Bochenek.

Pan Dyrektor Andrzej Płaziński witając zacnych gości nawiązał do obchodzonej w tym roku 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szczególnie podkreślił, że była to ogromna tragedia narodu polskiego i obowiązkiem każdego Polaka jest uszanowanie pamięci poległych, którzy oddali swe życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Wspomnienia o wojnie rozpoczęły uczennice kl. VI, które przeczytały wiersze o obronie Westerplatte i Warszawy. Pani Marianna opowiadała m.in. o tragicznych losach rodziny Ziomków ze Stróżnej, która została rozstrzelana. Mówiła też, że czas wojny to był ciągły strach, walka o przetrwanie każdego dnia, ponieważ bardzo ciężko było zdobyć żywność.

Drugim prelegentem był Pan Jerzy Jankowski, z pochodzenia Warszawianin, który czasy wojenne także pamięta z autopsji. Opowiadał m.in., że ta okrutna wojna dosięgła całą  Polskę, ale najbardziej ucierpiała Warszawa. Wspominał jak na Jego oczach Niemcy zastrzelili babcię, sąsiadów, rodzinę żydowską. Cudem sam uszedł śmierci.  W pamięci utkwiły mu trudne warunki życia, ukrywanie się w okopach. Dopełnieniem wspomnień naszych gości było głośne czytanie przez Panią Mariannę opowiadania Stefanii Zawadzkiej pt. „ Dzień Staśka z Powiśla”. Główny bohater, podobnie jak wielu małych chłopców w tym czasie, musiał pożegnać się nagle z beztroskimi latami dzieciństwa i szybko wejść w dorosłe życie. Musiał zdobywać żywność, wykonywać ciężką pracę, żyć w ciągłym strachu. Okazał się też małym bohaterem, ponieważ odnalazł i uratował z gruzów nieprzytomną dziewczynkę Zosię.

Spotkanie z naszymi gośćmi było potrzebną lekcją historii. Wzruszające wspomnienia jakie noszą w sercu skłoniły społeczność szkolną do refleksji nad przeszłością.

 25 września uczennice kl. VII wraz z Panią Agatą Jankowską odwiedziły najstarszego mieszkańca wioski Pana Jana Joba, który nie mógł być na spotkaniu. Pan Jan opowiedział nam również o swoich wojennych przeżyciach i zaapelował, abyśmy wszyscy pamiętali o tamtych czasach i docenili wolność.