Uroczystość wręczenia Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski

12 października 2023 r. w sali widowiskowej Koronka odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość rozpoczął Pan Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej witając zaproszonych gości, a w szczególności przedstawicieli rodzin osób odznaczonych.
Inicjatorem przyznanych odznaczeń był Pan dr Michał Kalisz z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie, którego zainteresowania badawcze koncentrują się na zagładzie Żydów i stosunkach polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Jest autorem oraz współautorem pięciu publikacji książkowych oraz licznych artykułów naukowych
i popularnonaukowych. Jest także współtwórcą scenografii w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Wręczenia odznaczeń dokonał Pan Ryszard Pagacz I Wicewojewoda Małopolski w asyście Burmistrza Bobowej.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich odznaczeni zostali:
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI POŚMIERTNIE

Maria Beduch odznaczenie odebrała synowa Pani Stefania Beduch,
Eugeniusz Stanisław Beduch odznaczenie odebrał syn Pan Piotr Beduch,
Jan Michał Beduch odznaczenie odebrał syn Pan Adam Beduch,
Antonina Deć odznaczenie odebrał syn Pan Bronisław Deć
Michał Deć odznaczenie odebrał syn Pan Bronisław Deć
Władysław Dyląg odznaczenie odebrał syn Pan Jan Dyląg
Tekla Kosiba odznaczenie odebrał wnuk Pan Jan Kosiba
Władysław Kosiba odznaczenie odebrał wnuk Pan Jan Kosiba
Jan Rybicki odznaczenie odebrała wnuczka Pani Maria Dubowik
Brunon Szupina odznaczenie odebrała córka Pani Mieczysława Szupina
Jakub Tokarz odznaczenie odebrał wnuk Pan Eugeniusz Tokarz

Po ceremonii wręczenia odznaczeń zabrał głos Pan Ryszard Pagacz I Wicewojewoda Małopolski. W swoim wystąpieniu podkreślił, że jest zaszczycony, że w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej może wszystkim tym bohaterom i ich rodzinom podziękować za ich niezwykłe czyny.
Poseł na Sejm RP Pani Barbara Bartuś w swoim wystąpieniu stwierdziła, że „…odznaczenia wręczone rodzinom osób, które z narażeniem życia ratowały Żydów w czasie II wojny światowej, to najpiękniejsza karta w historii polsko-żydowskiej”.
Poseł na Sejm RP, Wiceminister Spraw Zagranicznych Pan Arkadiusz Mularczyk stwierdził, że „….jest to odznaczenie oddające hołd tym, którzy bezinteresownie, z czysto humanitarnych pobudek narażali życie dla ratowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, a często zupełnie obcych ludzi. Zapewnił, że wspólnie z burmistrzem Bobowej wyda książkę opisującą działania tych osób i będzie ona podarkiem dla ludności żydowskiej, która w celach historyczno-turystycznych odwiedzać będzie Bobową”.
Ponadto w wydarzeniu wzięli udział: Pani Małgorzata Molendowicz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bobowej, Pani Zdzisława Iwaniec Sekretarz Gminy Bobowa, ks. dr Marian Chełmecki proboszcz parafii pw. Wszystkich św. w Bobowej, Pani Barbara Kowalska Honorowy Obywatel Gminy Bobowa, mł . bryg. Waldemar Krok Komendant Powiatowy PSP w Gorlicach, radni Gminy Bobowa, prezesi stowarzyszeń, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych oraz sołtysi.
Na zakończenie uroczystości odbył się koncert w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej.