TUTAM – czyli teatralnie w „Koronce”

 

W czwartkowy wieczór 17 listopada br. scena w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej zamieniła się na kilkadziesiąt minut we wnętrze małej kawiarenki, w której spotykają się bohaterowie komediodramatu Bogusława Schaeffera pt. „TUTAM”. Tę sztukę zagrali aktorzy Teatru NSA, działającego pod patronatem Stowarzyszenia Animatorów Kultury w Nowym Sączu – Małgorzata Sowa i Janusz Michalik, wcielając się w dwie różne postaci: parę stałych bywalców kawiarni oraz kelnera i kelnerki w tym lokalu, którzy rozmawiają ze sobą w krańcowo różnych tonacjach: poetyckiej i trywialnej, lirycznej i wulgarnej. On, prawdopodobnie po jakichś miłosnych przejściach, uciekający przed uczuciami. Ona postanawia go zdobyć, on chowa się przed nią i przed sobą, przybierając różne pozy i maski; ona nie pozostaje w tyle, i tak kawiarnia zamieniła się na powrót w teatr. Ale każdy teatr oprócz sceny ma także kulisy, a kawiarnia zaplecze: tam rozgrywał się kolejny uczuciowy dramat. Kelner i kelnerka od dawna są razem, ale on – podobnie jak klient kawiarni – wciąż chowa się przed kelnerką i przed sobą, także przybierając różne pozy i maski, ona też nie pozostaje w tyle, i tak kulisy zamieniły się w scenę.

I ta swoista teatralna łamigłówka, ale jakże pyszna do rozwiązywania przez widzów czwartkowego przedstawienia, spowodowała u nich z pewnością poczucie małego intelektualnego zamieszania (gdzie jest “tu” a gdzie “tam”, gdzie kawiarnia, gdzie zaplecze, gdzie teatr, gdzie rzeczywistość, gdzie jawa, gdzie sen?). Lecz jednocześnie przyniosła im ponad godzinę znakomitej zabawy (ale też refleksji i wzruszenia) zmieniającą się co chwilę sceniczną konwencją i formą spektaklu, w którą od początku do końca świetnie wpisali się swoim profesjonalnym warsztatem aktorskim odtwórcy ról Onej i Onego oraz Kelnerki i Kelnera.

Centrum Kultury w Bobowej bardzo udanie realizuje proces edukacji teatralnej wśród mieszkańców tego miasta, ale też przy okazji całej Gminy Bobowa. Po przyjętej z entuzjazmem przez publiczność komedii Bożeny Kupis-Kucharskiej „Poprawka, czyli Jak się pozbyć narzeczonej” w wykonaniu Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, zaproponowano tym razem nieco mniej konwencjonalny a bardziej alternatywny, czasami utrzymany w tonie absurdalno-groteskowym, spektakl „Tutam”, zmuszający widza do poszukiwania tropów interpretacji zmieniających się wątków sztuki Bogusława Schaeffera. Długie oklaski po przedstawieniu świadczą o tym, że i taka propozycja doskonale trafiła do jej odbiorców, którzy bezpośrednio po zakończeniu tego spotkania teatralnego dopytywali organizatorów: kiedy następne i co tym razem? Niebawem postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Tekst: Janusz Michalik