Szlakiem Fryderyka Chopina po Warszawie i okolicach naszej stolicy

 

 

 

 

 

 

Tegoroczne wakacje dla uczniów i uczennic Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej rozpoczęły się bardzo ambitnie – od realizacji projektu Wakacje „nie tylko” z Chopinem – organizacja wyjazdu do Warszawy i miejsc związanych z kompozytorem. Beneficjenci projektu wraz z opiekunkami: panią Katarzyną Pater i panią Magdaleną Zębala oraz kierownikiem wypoczynku – panem Pawłem Szurą w dniach 28 czerwca- 1 lipca zwiedzili najważniejsze obiekty kulturalne naszej stolicy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc związanych z kompozytorem. Wyjazd organizowany w ramach projektu i realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Bobowa.

Pierwszym punktem wycieczki były w ciągu dwóch dni piesze wycieczki z przewodnikiem po Warszawie. Uczniowie poznali rynek Starego Miasta, gdzie znajduje się pomnik Syrenki, następnie przeszli pod Zamek Królewski, w którym podziwiali piękne obrazy Jana Matejki. Maszerując Krakowskim Przedmieściem w stronę Placu Piłsudskiego, poznawali kolejne zabytki stolicy. Dużą atrakcją cieszyły się „ławeczki Chopina”, gdzie można usłyszeć fragmenty jego dzieł. W Łazienkach, po obowiązkowym zdjęciu z najsłynniejszym pomnikiem  kompozytora, odwiedzili Pałac Myślewicki oraz Starą  Pomarańczarnię a na Powązkach zatrzymali się nad grobami  jego rodziców i rodzeństwa. Odbyli także, po zwiedzeniu wspaniałych wnętrz rezydencji króla Jana III Sobieskiego, spacer po ogrodach wilanowskich, najpierw tych w stylu francuskim, a później angielskim. Dopełnieniem wielu wrażeń była dla wielu uczestników wyjazdu wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego – wychodzili z niego zachwyceni. Zrobili wiele pamiątkowych zdjęć i stali się bogatsi o nowe doświadczenia.

Jednak najważniejszym elementem wyjazdu był pobyt w Żelazowej Woli – miejscu urodzin Chopina oraz w Brochowie. To tam znajduje się Kościół p.w. św. Rocha i Jana Chrzciciela, w którym najpierw wzięli ślub jego rodzice, a następnie odbył się chrzest małego Frycka. Świadectwo jego chrztu wystawione jest dla odwiedzających w jednej z gablot. Oczywiście absolwentów szkoły muzycznej nie mogło zabraknąć na koncertach muzycznych – zarówno tych organizowanych bezpłatnie dla szerokiej publiczności w Żelazowej Woli, jak i w Łazienkach. Wiedza zdobyta podczas wyjazdów oraz  pobytu w interaktywnym Muzeum Fryderyka Chopina  posłużyła im do  opracowania pytań do quizu związanego z życiem i twórczością tegoż  pianisty.

Cztery dni minęły bardzo szybko. Zmęczeni, ale zadowoleni,  po obowiązkowym pobycie w Mc Donaldzie w drodze powrotnej, wrócili bezpiecznie w późnych godzinach wieczornych do domów.

Tekst i fot.: Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic