Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Bobowa

Gminne  uroczystości z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godz. 14.00 w Kościele p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej  uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę i poległych w walce o niepodległość  Polski. Mszy św. przewodniczył  proboszcz parafii  pw. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. dr Marian Chełmecki  w asyście  ks. Jacka Kupca – rektora kościoła p.w. św. Mikołaja w Siedliskach , ks. Józefa Pyrka –  Honorowego Obywatela Gminy Bobowa , ks. Piotra Poślińskiego – proboszcza  parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej  oraz ks. Sławomira Gulika – proboszcza parafii p.w. św. Stanisława Biskupa w Wilczyskach.  Podczas nabożeństwa ksiądz dr Marian Chełmecki podkreślił znaczenie Ojczyzny w ujęciu przełomu wieków, podkreślił jej piękno zachęcając do nostalgii oraz przemyśleń dotyczących losu Narodu Polskiego, który wciąż rozrasta się i funkcjonuje dzięki odwadze i poświęceniu walczących o nią przez wieki rodaków.

Oprawę muzyczną mszy św. zapewniła Orkiestra Dęta z Bobowej pod dyrekcją Stefana Króla.

Po uroczystej Mszy świętej z intencji Rady Miejskiej oraz Burmistrza  uczestnicy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Bobowej oraz poczty  sztandarowe  udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Generała Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego. Wiązanki  kwiatów pod pomnikami złożyli  Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Stanisław Tabiś, Poseł na Sejm Pan Arkadiusz Mularczyk, Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Pan Jerzy Nalepka wraz z  radnymi Powiatu Gorlickiego Panem Zygmuntem Fryczkiem   Panem Krzysztofem  Flądro oraz Członkiem Zarządu Powiatu Gorlickiego Panem  Adamem  Urbankiem. Delegacja uczniów   Szkoły Podstawowej w Stróżnej złożyła  wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze  na cmentarzu z I wojny światowej Nr 133  w Bobowej.

Następnie głos zabrał Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, który powiedział m.in.
„ …spotykamy się   na dziedzińcu  Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej  przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego i  jego osobistego adiutanta Bolesława Wieniawy Długoszowskiego, by oddać  hołd wielkim Polakom w służbie ojczyzny. Pomnik został wzniesiony w 2016 roku dla upamiętnienia  setnej rocznicy wizyty  Józefa Piłsudskiego w Bobowej.  Stanowi on nie tylko wyraz szacunku dla Bohaterów Narodowych, ale także  jest symbolem uznania i pamięci dla tych, którzy zawsze kierowali się dobrem ojczyzny i walczyli za Polskę , a sztandarowe hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” stanowiło   sens ich  życia.  Dlatego też każdego roku podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości będziemy się spotykać się  w tym miejscu, aby oddać hołd Wielkim Polakom, którzy walczyli o niepodległą Polskę…”

Następnie zebrani pod przewodnictwem Orkiestry Dętej przemaszerowali do sali widowiskowej „Koronka”, gdzie rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, którą otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Stanisław Tabiś. Po powitaniu przybyłych gości wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił znaczenie obchodzonego święta.  Głos zabrali zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Pan Arkadiusz Mularczyk, Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Pan Jerzy Nalepka oraz Radny Powiatu Gorlickiego Pan Zygmunt Fryczek, który przekazał na ręce Przewodniczącego Rady  Miejskiej  listy od Pani Poseł  Barbary Bartuś oraz Senatora Pana Stanisława Koguta.

Po części oficjalnej odbyła się część  artystyczna w wykonaniu uczniów  Szkoły Podstawowej w Stróżnej, która rozpoczęła się słowami „Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem…”

Uczniowie wcielili się w „wolne” postacie zwierząt, które mogą zostać zniewolone jedynie przez człowieka. Człowiek  niejednokrotnie staje się niewolnikiem dla drugiej istoty. Spektakl miał na celu pokazanie , że to właśnie ludzie budzą do życia walki i wojny, które do dzisiaj są wyznacznikiem złudnej „siły” przeciwnika.

Po części artystycznej Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Stanisław Tabiś podziękował dzieciom oraz nauczycielom za przygotowanie spektaklu, a  gościom za obecność.

Fotografie Żaneta Framęga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *