Średniowieczna Podróż do Korzeni: Rocznica Chrztu Polski w Szkole Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Jankowej

15 kwietnia 2024r. Szkoła Podstawowa w Jankowej zamieniła się w bramę czasu, przenosząc nas w epokę, gdy Polska kształtowała swoje początki. Z okazji 1058. rocznicy Chrztu Polski cała społeczność szkolna zanurzyła się w historię, kulturę i ducha tamtych czasów.

Centralnym punktem naszej uroczystości było widowisko przedstawiające historię Mieszka I i Dobrawy – dwóch postaci niezwykle istotnych dla naszej historii narodowej. W  teatralnym przedstawieniu, uczniowie wcielający się w rolę księcia Mieszka I i jego żony Dobrawy przenieśli nas w czasy średniowieczne, ukazując wyzwania i decyzje, które kształtowały losy naszego kraju. Podkreślone zostało również  znaczenie narodzin chrześcijaństwa w Polsce. Poprzez widowisko  uczniowie oddali hołd temu ważnemu wydarzeniu, które nie tylko odmieniło naszą religijną tożsamość, ale także miało ogromny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji  naszego państwa.

Chrzest Polski nie tylko wpisał się w historię Polski, ale także przyczynił się do kształtowania tożsamości narodowej i wartości, które do dziś definiują nas jako społeczność.