Przyszłość energetyki w Polsce – projekt edukacyjny w SP Bobowa
W kwietniu uczniowie klas siódmych realizowali na lekcjach geografii projekt pod nazwą „Przyszłość energetyki w Polsce”. Celem tych zajęć było zwrócenie uwagi na sposób wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w kontekście postępujących zmian klimatycznych oraz zbliżającej się całkowitej transformacji globalnego systemu energetycznego.
Zadaniem uczniów było przygotowanie na podstawie różnych źródeł informacji zagadnień związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej z poszczególnych źródeł odnawialnych i nieodnawialnych. Aby ocenić zapotrzebowanie na energie elektryczną i uświadomić sobie, jak niezbędny w każdym gospodarstwie domowym jest prąd, uczniowie dokonywali przez tydzień odczytu liczników w swoich domach, celem obliczenia zużycia i kosztów energii elektrycznej.
Efektem tej pracy były wystąpienia uczniów podczas lekcji, która przybrała postać konferencji, pod nazwą „Przyszłość energetyki w Polsce”. Podczas zajęć prelegenci przedstawili, m.in. wady i zalety poszczególnych rodzajów elektrowni, ich lokalizacje w Polsce oraz możliwości rozwoju elektrowni z uwzględnieniem warunków przyrodniczych i ekonomicznych. Dodatkowo, uczniowie wykonali makiety przedstawiające wygląd poszczególnych rodzajów elektrowni, a następnie na ich podstawie opisali sposób ich działania. Podsumowaniem działań projektowych był test na platformie Quizizz, gdzie każdy na własnym smartfonie mógł sprawdzić zakres przyswojonych informacji.
Po zakończeniu projektu wykonane przez uczniów prace zostały wystawione na szkolnym korytarzu, budząc zainteresowanie całej społeczności szkolnej. Dodatkowo, został wykonany film, przedstawiający działania projektowe uczniów. Przy wykonywaniu wymienionych działań został wykorzystany sprzęt pochodzący z projektu „HUMINE – szkoła modelowa” oraz „Laboratoria Przyszłości”.
Dzięki realizacji całego zadania wszyscy uświadomili sobie, jak ważna jest energia elektryczna, ale również, jak istotne jest jej oszczędzanie, aby ograniczyć spalanie paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii, a w przyszłości pewnie również energii atomowej.