Poznaj Polskę – wycieczka SP Brzana do Warszawy

W dniach 7 – 8 grudnia 2021 r. uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Brzanie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Burmistrza Bobowej. Uczniom towarzyszyli w charakterze opiekunów: Ewa Wojtarowicz, Beata Myśliwiec, Katarzyna Sowa oraz Katarzyna Semla-Oratowska.

Nasza przygoda rozpoczęła się o 2:30 we wtorek. Gdy dotarliśmy do miejsca docelowego, zgodnie z planem wycieczki, rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta razem z panią przewodnik, która dzieliła się z nami ciekawostkami o Warszawie. Kolejno zwiedziliśmy: Zamek Królewski – kiedyś siedziba królów i polskiego parlamentu – całkowicie zniszczony i wysadzony w powietrze, dziś ponownie zachwyca swoimi wnętrzami; Plac Zamkowy, gdzie wysłuchaliśmy historii dotyczącej Kolumny Zygmunta; Katedrę św. Jana Chrzciciela; Rynek Starego Miasta; Barbakan.

Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik – interaktywnego kompleksu edukacyjnego, gdzie mogliśmy nie tylko podziwiać przez szklaną szybę eksponaty, ale wypróbować i samodzielnie zrozumieć jego działanie. Największe zainteresowanie wzbudziła Strefa Eksperymentowania, w której z bliska można było zaobserwować różne zjawiska fizyczne, a także lepiej poznać swoje zmysły.

W czasie przejazdu autokarem do hotelu, podziwialiśmy inne zakątki stolicy.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy słuchaliśmy opowieści powstańców, oglądaliśmy powstańcze pamiątki oraz zobaczyliśmy z lotu ptaka zrównaną z ziemią Warszawę na filmie „Miasto Ruin”. Następnie przejechaliśmy do Wilanowa i tam spacerując po ogrodzie podziwialiśmy pałac- barokową perełkę miasta, XVII- wieczny zegar słoneczny oraz stylowe rzeźby- piękne postacie, zwierzęta, rośliny o fantazyjnych kształtach.

Kolejnym punktem były Łazienki Królewskie- rozległy park z ukrytą letnią rezydencją ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Mimo, iż grudniowa pogoda nas nie rozpieszczała, to humory i tak dopisywały. Warszawę opuszczaliśmy pełni wrażeń i refleksji. Kilka z nich, których autorami są uczestnicy wycieczki, cytujemy poniżej.

„Największe wrażenie zrobiło na mnie Muzeum Powstania Warszawskiego, ponieważ mogłem się poczuć tak, jakbym był w 1944 roku.”  ( Sebastian, kl. V)

„Naszym zdaniem w Warszawie było super! …Zwiedziliśmy bardzo dużo pięknych miejsc,
a w autobusie śpiewaliśmy piosenki. Było fajnie, chociaż zimno, bardzo dużo się śmialiśmy. Bardzo polecamy taki wyjazd!”  (Ania i Maja, kl.VI)

„Wycieczka była bardzo fascynująca oraz ciekawa. Była ona dopełnieniem lekcji historii
z nowoczesnym podejściem.”  (Krystian i Przemek,  kl. VII)

„Moim zdaniem wycieczka do Warszawy, pomijając długą podróż, bardzo mi się podobała. Warszawa pięknie się prezentowała i robiła ogromne wrażenie. Oceniam ten czas bardzo dobrze.”   (Michał,  kl. VIII)

„Jestem zadowolona z wycieczki do Warszawy, pozostało po niej wiele miłych wspomnień. Będę dobrze wspominać ten wyjazd. Z chęcią bym to powtórzyła. Myślę, że to był dobry pomysł i nasza szkoła miała szczęście, że dostaliśmy się do tego projektu.”  (Matylda, kl. VIII)