„Poznaj Polskę” wycieczka uczniów SP Jankowa do Warszawy

W dniach 02 – 03 grudnia  2021 roku uczniowie klas V -VIII Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Jankowej  udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Wycieczka została zrealizowana w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” i dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Burmistrza Bobowej.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, znajdujące się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Wystawa muzealna  przypominała losy dwóch wielkich postaci: Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia. Liczne eksponaty znajdujące się w muzeum zapewniły  niepowtarzalne duchowe i emocjonalne przeżycie.

Kolejnym punktem tego dnia były  Łazienki Królewskie, czyli zespół pałacowo-ogrodowy założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwiedziliśmy m.in. Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki oraz Amfiteatr, którego ruiny stały się okazją do rozmów na temat okoliczności utraty przez Polskę niepodległości oraz przyczyn wybuchu powstania listopadowego. Powoli przemieszczaliśmy się w kierunku Ogrodów Botanicznych Uniwersytetu Warszawskiego, po drodze mijaliśmy Pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora.

Następnie odbyliśmy spacer po Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Stamtąd powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, przy której mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Potem udaliśmy się w kierunku Pomnika Małego Powstańca, a stamtąd  do Muzeum Historycznego Miasta Warszawy. Uczestniczyliśmy również w zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego będący doskonałą  lekcją  o Podziemnym Państwie Polskim.

Najwięcej emocji dostarczyła nam wizyta w Centrum Nauki Kopernik, które stanowi prawdziwy raj dla miłośników nauki. Mogliśmy  tu odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, wspaniale się przy tym bawiąc.

Wyjazd okazał się wspaniałą  lekcją historii, która dostarczyła nam nie tylko ogromu wiedzy, ale też wrażeń i refleksji.