Podsumowanie projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic
10 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Sędziszowej odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Poznajemy się i poznajemy Polskę – edukacja i integracja ogranicza wykluczenia w gminie Bobowa”, realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic.
W spotkaniu wzięli udział: wolontariusze, koordynator projektu, kierownik kolonii, wychowawcy pracujący w ramach projektu oraz beneficjenci projektu, członkowie i sympatycy stowarzyszenia. Dzięki gościnności i otwartości KGW w Sędziszowej, oraz pana sołtysa mogliśmy spotkać się przy pięknej choince i odświętnie przybranych stołach, które dopełniały nastroju zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Prezes stowarzyszenia pani Anna Durlak-Ligęza powitała zaproszonych gości i uczestników spotkania wśród których byli: pan Wacław Ligęza – Burmistrz Bobowej, pani Małgorzata Molendowicz – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bobowej, pan Stanisław Tabiś – sołtys wsi Sędziszowa i pani Maria Turek – prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Sędziszowej.
Ponadto pani Anna Durlak-Ligęza przedstawiła informacje o kolonii, gdzie pełniła funkcję kierownika, wręczyła dyplomy z podziękowaniem za wolontariacką pracę wychowawcom i koordynatorowi projektu. Pan Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej wręczył dyplom i podziękował pani Annie prezesowi stowarzyszenia, a zarazem kierownikowi kolonii.
Pani Anna Wiejaczka koordynator przekazała informacje o realizowanych projektach stowarzyszenia, oraz opowiedziała o wycieczce edukacyjno-integracyjnej do Warszawy.
Głos zabrali: pan Wacław Ligęza, pani Małgorzata Molendowicz i pan Stanisław Tabiś w swoich wystąpieniach podkreślając dużą aktywność mieszkańców wsi Sędziszowa, zarówno Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, jak i Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic.
Spotkanie miało też charakter integracyjny. W związku ze zbliżającymi się świętami złożono wszystkim uczestnikom życzenia zdrowych spokojnych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2024 roku.
W dalszej części spotkania nadszedł czas na podsumowanie projektów realizowanych w 2023 roku, a mianowicie:
Realizację projektu rozpoczęto 15 kwietnia 2023 w atrakcyjnych miejscach Polski. Wycieczki powiązane z warsztatami/lekcjami muzealnymi w Warszawie oraz kolonia letnia w Darłówku. W projekcie uczestniczyło w sumie 53 osoby (plan 50 osób).
W ramach działań projektowych współpracowaliśmy ze Szkołą Podstawową im. ks. Jana Reca w Siedliskach (partnerstwo formalne) i z Kołem Gospodyń Wiejskich w Sędziszowej (partnerstwo nieformalne).
W ramach projektu 30 uczniów z Sędziszowej, Siedlisk i Bobowej uczestniczyło w bezpłatnej kolonii w Darłówku – w terminie od 9 do 21 lipca 2023 r.
Kadra kolonijna pracowała w ramach wolontariatu.
Kierownikiem kolonii była pani Anna Durlak – Ligęza, prezes naszego stowarzyszenia. Opiekunami nauczyciele z gminy Bobowa: pani Joanna Gucwa, pani Magdalena Sowa i pan Paweł Szura. Pani Jolanta Dobek z Gorlic pełni funkcję pielęgniarki. Kadra kolonijna pracowała w ramach wolontariatu.
W ramach tego projektu zorganizowano też trzydniową edukacyjno – integracyjną wycieczkę do Warszawy dla 25 osób z Sędziszowej i okolic.
Koordynatorem całego projektu i kierownikiem wycieczki do Warszawy – również na zasadzie wolontariatu była pani Anna Wiejaczka.
Beneficjentami kolonii w Darłówku byli uczniowie z gminy Bobowa, w szczególności mieszkający Sędziszowej.
Projekt zakładał zorganizowanie edukacyjno-integracyjnej kolonii/ wypoczynku, warsztatów i wycieczek historycznych, przybliżających 53 beneficjentom w sposób atrakcyjny i innowacyjny historię Polski, dziedzictwo kulturowe i wysoką kulturę (zwiedzanie muzeów i wystaw).
Działania projektowe przeprowadzone były w ten sposób by podczas wyjazdów/kolonii/warsztatów łączyć zdobywanie wiedzy z szeroką integracją społeczną. Zadania zostały osiągnięte bo w atrakcyjny sposób udało się połączyć edukację z integracją.
Nasz projekt NOWEFIO 2023 w znakomity sposób zaspokajał potrzebę integracji między pokoleniowej jak i wewnątrzpokoleniowej, dał możliwości korzystania z dziedzictwa kulturowego i wysokiej kultury.
Realizacja projektu wzmocniła społeczną reintegrację społeczną w środowisku, gdyż podczas prawie trzech lat pandemii więzi społeczne w naszych małych środowiskach zostały mocno rozluźnione. Dzieciom z Sędziszowej uczestniczącym w kolonii dała możliwość wypoczynku, nabrania sił podczas pobytu nad morzem, szerszej integracji i poznawania się.
Wzmocniło to też nasze stowarzyszenie, które częściowo zredukowało swoje działania z powodu covid19, mimo posiadania kompetentnych, doświadczonych osób do prowadzenia działań na rzecz rozwoju społecznego i kulturowego naszej „Małej Ojczyzny”. Trudna sytuacja pandemiczna w ostatnich dwóch latach również ograniczyła działalność naszego stowarzyszenia.
Zaangażowanie wolontariuszy, w tym beneficjentów w działania projektowe to dodatkowa forma aktywizacji mieszkańców i integracji społecznej. To wzrost świadomości i odpowiedzialności za jakość życia zarówno wśród realizujących projekt (członków stowarzyszenia i wolontariuszy) jak i wszystkich beneficjentów.
Projekt pokazał beneficjentom, że zamieszkanie z dala od dużych ośrodków kultury i sztuki nie musi być oznaką szeroko pojętego wykluczenia społecznego. Dotacja z NOWEFIO 2023 i aktywne Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic oraz aktywni beneficjenci, pokazuje sposoby integracji i uczenia się w sposób inny niż w szkole.
Nasz projekt wpisał się w II priorytet NOWEFIO 2023 – „Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego” cel 1: „Poprawa samoorganizacji społecznej”, sfera pożytku publicznego – „działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej”.
Wykorzystanie kapitału społecznego środowiska, w tym wolontariuszy, w bardzo efektywny, innowacyjny sposób, służący osiągnięciu zamierzonych celów edukacyjnych i integracyjnych projektu, przy wykorzystaniu jak najmniejszych nakładów finansowych to ważna i znacząca wartość dodana naszego projektu w ramach NOWEFIO 2023.
Projekt wzmocnił przeświadczenie u beneficjentów, że w naszych „Małych Ojczyznach” z dala od wielkich ośrodków kultury, nauki można korzystając zarówno z ofert ośrodków kultury w środowisku (Centrum Kultury i Promocji w Bobowej, szkół) jak i działań projektowych NOWEFIO 2023 nie być wykluczonym społecznie. Zarówno pod względem integracyjnym ale przede wszystkim kulturowym, edukacyjnym, turystycznym czy rekreacyjnym.
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w dzisiejszym spotkaniu panu Wacławowi Ligęza Burmistrzowi Bobowej, pani Małgorzacie Molendowicz Przewodniczącej Rady Miejskiej, którzy byli z nami na podsumowaniu projektu, a także wszystkim członkom KGW w Sędziszowej, którzy włączył się w przygotowania dzisiejszego spotkania, a szczególnie pani prezes Marii Turek, pani Katarzynie Żaba licząc na dalszą dobrą współpracę.
Tekst: Anna Wiejaczka