Podsumowanie projektu „Koronka klockowa – tajemnice rękodzieła”
Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej realizowało projekt „Koronka Klockowa – tajemnice rękodzieła”
Na realizację projektu pn. „Tajemnice rękodzieła – koronka klockowa”, składała się: rekrutacja uczestników projektu, przeprowadzenie cyklicznych spotkań mistrz-uczeń, promocja projektu.
Zajęcia trwały od lipca do października 2019r. i odbywały się w Galerii Koronki Klockowej przy Centrum Kultury w Bobowej, ul. Grunwaldzka 18.
Do projektu zaproszone zostały 2 osoby szczególnie zainteresowane nauką koronki klockowej z uwzględnieniem konkretnych umiejętności i predyspozycji.
Od 15 lipca do 25 października odbywały się spotkania dla 2 osób prowadzone przez mistrzynię tradycji pasjonatkę koronki klockowej panią Marię Wojtanowską, w formie indywidualnych spotkań. Przekaz wiedzy i tradycji odbywał się w sposób jak najbardziej naturalny. Program dopasowany był do oczekiwań i możliwości uczestniczek. Wszelkie materiały, na których pracowały panie podczas zajęć zapewniło Stowarzyszenie.
Celem projektu było przede wszystkim ożywienie i popularyzacja zanikającej już dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest koronka klockowa poprzez indywidualne nauczanie.
Koronczarki posiadły wiedzę teoretyczną i praktyczną od przygotowania warsztatu do projektowania nowych wzorów.
Koronczarki nabyły również umiejętność tworzenia współczesnej koronki klockowej (biżuteria, obrazy, elementy dekoracyjne). W trakcie realizacji warsztatów uczestniczki projektu starały się odnaleźć własny styl, uczyły się także projektować własne, unikatowe wzory. Poprzez udział w projekcie 2 koronczarki posiadły umiejętność wyrabiania koronek klockowych co przyczyniło się do uchronienia koronki klockowej od zaginięcia, rozwinęły swoje umiejętności manualne i artystyczne, wzbogaciły swoją wiedzę o zasobach kulturowych Bobowej.
Każda z uczestniczek projektu miała indywidualne wsparcie Mistrzyni oraz przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.
Zajęcia trwały od lipca do października 2019r. Łącznie przeprowadzono 60 godzin warsztatów.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.