Odkrywamy Małopolskę: Wycieczka szkolna do Oświęcimia
ODKRYWAMY MAŁOPOLSKĘ – WYCIECZKA KLASY 8 DO OŚWIĘCIMIA
21 września uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Wilczyskach odwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz ramach projektu: „Odkrywamy Małopolskę”. Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz Burmistrza Bobowej rodzice uczniów pokryli jedynie 10% wszystkich wydatków związanych z organizacją wycieczki.
Miejsce Pamięci Auschwitz to to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze…, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Są to przede wszystkim osobiste rzeczy przywiezione przez deportowanych i odnalezione po wyzwoleniu na terenie obozu. Stanowią one unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do Auschwitz bezpośrednio na zagładę, jak i tych, których Niemcy zmusili do niewolniczej pracy. To także obiekty związane z życiem więźniów w obozie. Przedmioty te świadczą o prymitywnych warunkach mieszkalnych i higienicznych, głodzie, ale także o próbach zachowania człowieczeństwa za drutami Auschwitz. W zbiorach Muzeum znajdują się także przedmioty związane z załogą SS, czyli sprawcami zbrodni.
Oprowadzeni przez przewodnika zobaczyli miejsce tragedii 1 mln 300 tyś. osób, pomordowanych w Auschwitz. Uczniowie odwiedzili:
Auschwitz I:
Brama „Arbeit macht frei”
Plac apelowy (tematyka reżimu obozowego)
Blok 6 (tematyka rejestracji i egzystencji więźniów, Blok 11 i dziedziniec, znaczenie w obozowym terrorze)
Blok 27 (wystawa Szoa)
Blok 5 (zagadnienie związane z mieniem Ofiar)
oraz
Auschwitz II-Birkenau:
Brama Śmierci
Rampa (warunki transportu, selekcje)
Ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III (temat Zagłady)
Barak dziecięcy w obozie kobiecym (warunki egzystencji i los dzieci).
Wycieczka ta na długo pozostanie w pamięci uczniów. Każdy Polak powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić to miejsce, aby przekonać się naocznie jaki los potrafią zgotować ludzie ludziom.