Nowoczesny sprzęt komputerowy trafi do szkół w gminie Bobowa

W dniu 21 listopada 2019 roku w budynku Urzędu Miejskiego w Bobowej burmistrz Wacław Ligęza podpisał umowę na realizację zadania pod nazwą „Dostawa i montaż sprzętu komputerowego i multimedialnego wraz z oprogramowaniem z przeznaczeniem na cele dydaktyczne  dla szkół prowadzonych przez Gminę Bobowa” z przedstawicielem firmy Kobis z Tuchowa, która wygrała przetarg nieograniczony na to zadanie.

W ramach zadania zostanie zakupionych 95 sztuk wysokiej klasy komputerów wraz monitorami i pełnowartościowym oprogramowaniem biurowym do szkolnych pracowni komputerowych. Wdrożone zostanie również oprogramowanie do zarządzania tymi pracowniami. Oprogramowanie to będzie dodatkowo wyposażone w funkcje umożliwiające wykorzystanie pracowni komputerowych jako zaawansowanych pracowni językowych.

Ponadto do wszystkich szkół zostaną zakupione 43 sztuki 65-calowych monitorów interaktywnych wraz z 43 komputerami stacjonarnymi do prowadzenia zajęć dydaktycznych. A tam, gdzie jest to wymagane, zostanie zmodernizowana sieć teleinformatyczna, aby wszystkie klasy miały dostęp do internetu, gdyż w przyszłym roku planowane jest wdrożenie we wszystkich szkołach dzienników elektronicznych.

Dzięki inwestycji wartej blisko 750 tysięcy złotych w szkołach na terenie gminy Bobowa pracownie komputerowe zostaną wymienione na nowe, a 100% sal lekcyjnych (w Bobowej ze względu na wielkość szkoły – ponad 70%) będzie wyposażonych w monitory interaktywne zastępujące tradycyjną tablicę i kredę.

Gmina Bobowa zainwestowała w najnowocześniejszy sprzęt. Charakteryzuje się on wysokimi parametrami, np. zakupione komputery będą wyposażone w procesory Intel i5 9-tej generacji, 16GB pamięci RAM, szybkie dyski SSD M.2, płyty główne flagowych producentów, itp. Podobnie monitory interaktywne – o przekątnej 65 cali, rozdzielczości 4K i jasności 450 cd/m2. Wszystko z wydłużonym okresem gwarancji i zainstalowanym oprogramowaniem.

Myślę, że podobnej klasy sprzętu nie powstydziłby się nawet najlepsze uczelnie w Polsce. Wiadomo, że nowoczesne technologie rozwijają się w zawrotnym tempie i ciężko za nimi nadążyć. Jednak bobowski samorząd nie odpuszcza, angażuje duże środki, aby zapewnić uczniom naszych szkół dostęp do aktualnych rozwiązań technicznych oferowanych przez rynek. Inwestycja w nowoczesne technologie to inwestycja w przyszłość najmłodszego pokolenia, a to sprawa dla nas priorytetowa. – podsumował burmistrz Wacław Ligęza.

Cały sprzęt ma trafić do szkół jeszcze w tym roku (kalendarzowym).