#NajważniejszeWrócić: Małopolska Organizacja Turystyczna o tematyce bezpieczeństwa w górach

Małopolska Organizacja Turystyczna we współpracy z Samorządem Województwa Małopolskiego aktywnie włącza się w akcję promowania bezpieczeństwa w górach. Każdego roku na górskich szlakach turystycznych w Małopolsce, wciąż dochodzi do setek różnego rodzaju zdarzeń i wypadków. I niestety nadal jedną z najczęstszych przyczyn wypadków jest mała wiedza turystów o zasadach bezpieczeństwa, brawura oraz przecenianie swoich umiejętności.

Latem tego roku we współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zaprezentowaliśmy Państwu pierwszą serię filmów o bezpieczeństwie w górach, która poświęcona była Tatrom – cieszyła się ona dużym zainteresowaniem i trafiła do szerokiego grona odbiorców. Kontynuując ten jakże niezwykle ważny temat, zapraszamy na drugi, jesienno – zimowy sezon serii #NajważniejszeWrócić, w ramach, którego zabierzemy Państwa w podróż w kolejne urokliwe małopolskie pasma górskie prezentując informacje na co szczególnie zwracać uwagę w kontekście bezpieczeństwa.

Prezentowanie zasad bezpiecznego poruszania się w górach, w tak trudnym okresie jak jesień-zima, jest zawsze aktualne, ale szczególnie jest ważne teraz, w okresie pandemii Covid-19, kiedy to góry stały się idealnym miejscem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Od wiosny obserwujemy wzmożony ruch na szlakach górskich co niestety owocuje licznymi urazami i wypadkami. Ostatnie weekendy z dobrą pogodą pokazały jak niesłabnącą popularnością, mimo późnej jesieni w kalendarzu, cieszą się wyprawy w góry. Dlatego dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych na górskich szlakach jest priorytetem. O tym mówimy w naszej akcji społecznej #NajważniejszeWrócić.

W pierwszym odcinku drugiej serii prezentujemy Babią Górę „Królową Beskidów”. Jak zawsze swoją wiedzą podzielą się eksperci: Bartek Skoczylas – ratownik Beskidzkiej Grupy GOPR, Grzegorz Biedroń – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz znany już z poprzednich odcinków turysta górski – Adrian. Dowiemy się jak wyglądają małopolskie góry jesienią i jakie warunki panują na szlakach, jak przygotować się na jesienną górską wyprawę i co należy zabrać ze sobą oraz dlaczego Babia Góra potrafi być tak niebezpieczna. Ratownik GOPR przedstawi praktyczne informacje – ważne numery alarmowe oraz aplikację mobilną na telefon, która w razie wypadku może uratować nam życie. Na koniec muzyczna niespodzianka – fragment koncertu z cyklu „Księżycowe Granie” podczas, którego wystąpił Karol Ochodek, a który to koncert został zarejestrowany przy Schronisku PTTK Markowe – Szczawiny.

Zapraszamy na premierowy odcinek:

Kolejne odcinki serii, premierowo prezentować będziemy w każdy piątek o godz. 12.00. Wszystkie filmy z serii #NajważniejszeWrócić dostępne są na facebookowym profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej: facebook.com/mot.krakow i na kanale MOT w serwisie YouTube: YouTube Małopolska Organizacja Turystyczna

Akcja edukacyjna #NajważniejszeWrócić jest współfinasowana ze środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w ramach projektu „W małopolskich górach bezpieczniej!”. Partnerami akcji są Województwo Małopolskie i Małopolski System Informacji Turystycznej.