Marek Warzycki laureatem wyróżnienia Mosty Starosty 2021 r.

Marek Warzycki laureatem wyróżnienia Mosty Starosty 2021 r. Uroczystość nadania odbyła się w piątek 23 lipca 2021 r. w Dworze Karwacjanów w Gorlicach.

Marek Warzycki, urodzony 8 kwietnia 1961 r. w Sędziszowej, swoją pasję artystyczną rozpoczął od malowania obrazów i rzeźbienia w drewnie. Talent odziedziczył po ojcu Janie, który w zaciszu domowym tworzył piękne rysunki i rzeźby zwierząt. W 1980 r. Marek Warzycki zajął się wykonywaniem broni białej. Jako pierwsze powstały nóż myśliwski i szpada, potem miecze, szable, pałasze, kordelasy, topory – obecnie ma ich już kilkadziesiąt sztuk. W międzyczasie wykonał nieodpłatnie lampy (tzw. pająki) do kościoła Parafialnego w Siedliskach, ruchomą szopkę do Kościoła do Kamiannej i tabernakulum do kościoła w Pławnej i w Siedliskach. W 2010 r. został zaproszony na obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. Miał zaprezentować wykonaną przez siebie broń. Wpadł wówczas na pomysł, żeby broń prezentowali rycerze. Zebrał kilkuosobową grupę mężczyzn i chłopców, z której później powstało bractwo rycerskie „Konfraternia Miecza i Topora”.

Wykonał pamiątkową broń dla władz, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy (wrzesień 2015 r. z okazji 10-lecia RTV Gorlice) i wicemarszałka Leszka Zegzdy (którą został uhonorowany przy otwarciu hali sportowej w Bobowej).

W 2010 roku wykonał nieodpłatnie miecz na nagrodę w konkursie szkół ponadgimnazjalnych dotyczącym znajomości „Trylogii”.

Indywidualne wystawy broni Marka Warzyckiego:

• 2010 r. – wykonanie dwóch nagich mieczy oraz gryfa na pomnik upamiętniający udział Gryfitów w bitwie pod Grunwaldem w Bobowej,

• 2012 r. – Muszyna, II Sadecki Jarmark Regionalny,

• 2013 r. – wystawa broni w Dworze w Świdniku,

• 2014 r. – wystawa w Ciężkowicach podczas II Hubertusa Okręgu Tarnowskiego.

W latach siedemdziesiątych Marek Warzycki za działalność artystyczną zdobył III miejsce w konkursie Twórców Ludowych w Kolbuszowej, otrzymał również wyróżnienie w konkursie Twórców Ludowych w Toruniu. W sierpniu 2015 r. otrzymał dyplom Nominowanego do III Plebiscytu „O nagrodę Społeczno – Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin”.

Marek Warzycki poświęca wiele swojego wolnego czasu na działalność w bractwie rycerskim „Konfraternia Miecza i Topora”. Organizuje spotkania, podczas których grupa przygotowuje się do wystąpień: ćwiczy musztrę rycerską, obronę taboru i prezentację broni. Instruuje młodych rycerzy w zakresie walki na miecze. Zachęca młodych do wstąpienia w szeregi bractwa, a tym samym poszerzenia swojej wiedzy historycznej na temat średniowiecza. Aktywnie bierze udział w festynach i spotkaniach. Szerzy nie tylko wiedzę historyczną, ale też uczy młodych mądrego i ciekawego spędzania wolnego czasu. Brał aktywny udział w przedstawieniach pasyjnych organizowanych przez ówczesnego księdza proboszcza w Siedliskach – Czesława Szewczyka.

Foto.: Starostwo Powiatowe w Gorlicach, archiwum własne